1/2024

Potravinová banka na Vysočině rozdala loni 95 tun potravin

| autor: Kraj Vysočina0

Potravinová banka na Vysočině rozdala loni 95 tun potravin

Fungování tohoto spolku od roku 2014 podporuje i Kraj Vysočina. „Včetně letošního roku odešlo z krajského rozpočtu na účet potravinové banky celkem jeden milión korun, které pomohly především s úhradou mezd zaměstnanců nebo pokrytím provozních nákladů,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk s tím, že letos kraj pomůže spolku částkou 200 tisíc korun. 

Potravinová banka rozdělila v roce 2014 přibližně 26 tun potravin za 1,4 miliónu korun, v roce 2017 to bylo už 42,5 tuny. V roce 2018 se objem rozdělené pomoci zdvojnásobil.

„Smysl fungování potravinové banky je především v předcházení plýtváním potravinami a jejich smysluplné rozdělování např. mezi neziskové organizace, přes které se potraviny dostanou k potřebným osobám.

Potravinová banka Vysočina v současné době pomáhá zásobovat 25 smluvních odběratelů. Mezi ně patří nejen charity, ale i domovy s konkrétním zaměřením na pomoc např. seniorům, matkám v nouzi a dalším,“ popisuje Pavel Franěk.

Počet podpořených jednotlivců dosáhl v loňském roce čísla 6,5 tisíce osob (často opakovaně).

Od roku 2014 rozdělila Potravinová banka v Ledči nad Sázavou podle informací jejího předsedy Miroslava Krajcigra téměř 221 tun potravin za více než 12,5 miliónu korun.

Jde obvykle o potraviny, které by končily nevyužité nebo potraviny, které už nelze prodávat, avšak jsou zdravotně nezávadné. Od roku 2018 totiž musí obchody nad 400 metrů čtverečních darovat neprodejné potraviny právě na charitu.

Mezi klíčové partnery banky proto patří velké obchodní řetězce, ale i veřejnost, která v rámci Národní potravinové sbírky bance daruje ročně zadarmo především trvanlivé potraviny.

Kromě Kraje Vysočina jsou donátory spolku také města a obce z regionu, které v minulém roce podpořily chod banky částkou téměř 100 tisíc korun.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling