Reklama

23. 1. 2020  |  Publicistika  |  Autor: Martina Jandusová

Polemika I.: Bude růst skládkovacího poplatku dostatečný?

V prosinci Vláda schválila soubor nové odpadové legislativy, včetně nového zákona o odpadech. Obsahuje, mimo jiné, i postupný růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky, který by měl nastartovat recyklaci a odpad ze skládek odklonit. Ozývají se však hlasy, které s výší poplatku nesouhlasí.

Balíček nové odpadové legislativy (nový zákon o odpadech, o vybraných výrobcích s ukončenou životností, novela zákona o obalech a tzv. změnový zákon), který prošel Vládou, v těchto dnech leží na stolech poslanců a poslankyň. Minulý týden mu podporu na tiskové konferenci vyjádřili zástupci průmyslu i samosprávy s tím, že balíček je výsledkem kompromisních jednání.

V zákoně o odpadech se mimo jiné stanovuje postupný růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky (ze současných 500 korun až na 1850 korun v roce 2030), který mnozí označují za nedostatečný. Proto jsme se v dnešní polemice položili tyto dvě otázky:

Myslíte si, že je růst poplatku stanovený v zákoně dostatečný a pomůže odklonit odpad ze skládek a zvýšit recyklaci komunálního odpadu?

V případě, že ne, jak by podle Vás měl růst poplatku vypadat?

Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR:

Svaz průmyslu podporuje přechod na oběhové hospodářství. Pokud myslíme vážně odklon od skládkování a transformaci k oběhovému hospodářství, musíme pro to vytvořit podmínky. Jednou z nich je například správně nastavený poplatek za skládkování, aby se jakékoli jiné využití odpadu ekonomicky vyplatilo. Stávající legislativa platná už 18 let však těmto aktuálním potřebám nevyhovuje. Proto ji musí nahradit nová, která bude obsahovat zásadní změny. Pokud ne, alternativy, jako je například recyklační průmysl, nevzniknou v dostatečné míře a za pár let budeme řešit stejné problémy jako ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372