1/2024

Podle odborníků na udržitelnost mohou výsledky evropských voleb ohrozit Green Deal

| autor: Martina Jandusova0

49517029202_26e671f248_c
zdroj: flickr.com

Méně než 10 % odborníků se domnívá, že volby do Evropského parlamentu budou mít pozitivní dopad na implementaci Zelené dohody.

Institut pro evropskou politiku životního prostředí (IEEP) zveřejnil v úterý (21. května) každoroční průzkum s názvem European Green Deal Barometer, ve kterém více než 300 evropských odborníků na udržitelný rozvoj analyzovalo pokrok evropských politik v oblasti životního prostředí. Většina odborníků (67 %) ve zprávě očekává, že výsledek červnových voleb do Evropského parlamentu bude mít negativní dopad na realizaci Zelené dohody pro Evropu.

V úvodním slově studie tuto myšlenku rozvíjí Eero Yrjö-Koskinen, výkonný ředitel IEEP, který poukazuje na to, že klimatické politiky EU stále více podléhají politickému tlaku. „Posledních několik měsíců však ukázalo, že toto ekologické a klimatické povědomí začíná erodovat a velké množství již dosažených kompromisů a dohod je zpochybňováno průmyslem, zemědělci a členskými státy,“ uvádí Yrjö-Koskinen.

Precedent spatřuje ve schvalování legislativy, týkající se prodeje nových automobilů se spalovacím motorem. Podle Yrjö-Koskinena se v Radě EU stává normou znovu otevírat výsledky třístranných rozhovorů, na kterých se údajně shodl Evropský parlament s Radou. „Vedlo to k rostoucí nejistotě v celém rozhodovacím procesu EU, který je nyní stále náchylnější k vnějším tlakům,“ doplňuje.

Záleží na politické podpoře

Většina expertů (64 %) je přesvědčena, že plán REPowerEU přispěl k tomu, že se Unie, alespoň částečně, stala méně závislou na fosilních palivech. Důležitou roli ovšem sehrály politické okolnosti. Ruská invaze na Ukrajinu donutila Evropu, aby zaujala jasný postoj a začala se odstřihávat od ruského plynu a budovat obnovitelné zdroje energie.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag