2/2023

Po téměř pěti letech ožívá spolupráce s Ukrajinou

| autor: Tisková zpráva MPO0

Po téměř pěti letech ožívá spolupráce s Ukrajinou

Vysoká úroveň předsedů Mezivládní komise ve složení ministra průmyslu a obchodu ČR Jiřího Havlíčka a vicepremiérky Ukrajiny pro evropskou a euroatlantickou integraci Ivanny Klympush-Tsyntsadzeové představuje slibný a českými firmami žádaný impuls k restartu obchodní spolupráce s Ukrajinou.

Ve dnech 7. – 8. června se uskuteční pracovní návštěva ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka v Kyjevě. Jiří Havlíček bude stát v čele podnikatelské mise organizované Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci s Komorou SNS.

V návaznosti na snahu ukrajinské vlády o rozsáhlé strukturální a ekonomické reformy, projevuje ukrajinská ekonomika v posledních dvou letech známky potřebné stabilizace a mírného oživení. Souvisí s tím i podstatný růst českého vývozu v roce 2016, který v porovnání s předchozím rokem vzrostl o 42 %.

Aktivní podpora dalšího rozvoje česko-ukrajinské obchodní spolupráce představuje hlavní cíl pracovní návštěvy ministra Jiřího Havlíčka na Ukrajinu, jež je předzvěstí a přípravou ekonomické dimenze pracovní návštěvy českého premiéra na Ukrajině.

Kromě bilaterálních setkání s resortními protějšky - ministrem ekonomického rozvoje a obchodu Ukrajiny Stepanem Kubivem a ministrem energetiky a uhelného průmyslu Ukrajiny Ihorem Nasalyukem - bude ministr Jiří Havlíček předsedat sedmému zasedání česko-ukrajinské Mezivládní komise.

Ukrajinskou stranu povede vicepremiérka Ukrajiny pro evropskou a euroatlantickou integraci Ivanna Klympush-Tsyntsadzeová. Jednání expertů v rámci specializovaných pracovních skupin a následné plenární zasedání se dotknou spolupráce především v oblasti obchodu, energetiky a průmyslu, dále investičních možností českých firem na ukrajinském trhu, ale i problémových případů.

Zasedání se uskuteční po téměř pěti letech komunikační stagnace, spojené s politicko-ekonomickou krizí na Ukrajině.

Pro podnikatele je připraveno business fórum, které ministr Jiří Havlíček zahájí společně se svým ukrajinským protějškem. V rámci B2B akcí budou mít české a ukrajinské firmy příležitost k setkání při bilaterálních jednáních.

Fórum také podpoří multisektorovou spolupráci zejména v oblasti energetiky, strojírenství, leteckého průmyslu, dopravní infrastruktury, zelených technologií a zemědělsko-zpracovatelského průmyslu.

V případě zájmu o účast na jednáních pracovních skupin dne 7. června kontaktujte výkonnou tajemnici Komise Ing. Olgu Kalinovou, MBA (tel. 224 85 28 89, kalinova@mpo.cz).

Organizací podnikatelské mise ve dnech 6. – 8. června 2017 je pověřena Hospodářská komora ČR (kontaktní osoba Miroslav Veselka, tel. 724 613 950, veselka@komora.cz).

Více informací včetně přihlášky je možné nalézt zde: http://www.komora.cz/aktualni-zpravodajstvi/kalendar-akci/aid_4552/doprovodna-podnikatelska-mise-s-ministrem-prumyslu-a-obchodu-cr-na-ukrajinu.aspx.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP