1/2022

Plyn pro Česko bude nakupovat státní obchodník s energiemi

| autor: Martina Jandusova0

DSC_5593.jpg
zdroj: mpo.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo opatření, kterými chce posílit českou energetickou bezpečnost. Jedním z nich bude vytvoření institutu státního obchodníka s energiemi, který by měl nakupovat především zemní plyn, v budoucnu možná i další energie.

Ministerstvo chce zajistit, že před příští topnou sezonou bude naplnění zásobníků alespoň na 80 %. „Necelých 240 milionů metrů krychlových plynu za 8,5 miliardy korun už jsme za stát nakoupili. Oproti návrhu opozice jsme ušetřili až 4 miliard korun,“ říká Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu. Stát plyn nakoupil pro státní hmotné rezervy, které podle ministra slouží pro účely státu.

naplněnost.png
MPO

MPO má v plánu ve státních nákupech pokračovat i nadále a vytvořit post státního obchodníka s energiemi, který by měl tyto nákupy na starosti. Státní obchodník by měl nakupovat plyn pro potřeby státu a jednat o nákupech přímo s dodavateli plynu. „Primárně ho chceme využít k nákupu plynu. Stát díky tomu získá možnost přímo ovlivňovat energetickou bezpečnost v oblasti plynu. Obchodník bude jednat přímo se zahraničními producenty a nakupovat plyn pro státní potřebu za výhodnější cenu,“ vysvětluje ministr.

Ministerstvo může nepřímo pomáhat obchodníkům s plynem, díky vydanému krizovému opatření. Zároveň má stát kontrolu nad tím, jak se s naskladněným plynem nakládá. „Našli jsme cestu, jak obchodníky s plynem motivovat k nákupům, a jak zajistit státu nad zásobami plynu naskladněným se státní pomocí určitou kontrolu. V současné době je v tuzemských zásobnících 1,4 miliardy metrů krychlových plynu, takže jsou naplněny ze 40 procent.,“ vysvětluje Síkela.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO