1/2024

Plovoucí fotovoltaické elektrárny skrývají značný potenciál pro USA

| autor: oEnergetice.cz - Petr Vytlačil0

Plovoucí fotovoltaické elektrárny skrývají značný potenciál pro USA

I když byla první plovoucí FVE demonstrována v USA a instalace proběhla již před 10 lety, nebyl tento nápad rozšířen na celonárodní úroveň. Ohnisko soustředění ve Spojených státech amerických byla instalace pozemních FVE a v prosinci 2017 mělo USA pouze 7 plovoucích FVE.

Plovoucí FVE se těší zájmu spíše v zahraničí s více než 100 elektrárnami na konci roku 2018. Například Japonsko má 56 ze 70 největších plovoucích FVE.

„V USA je to pouze malý trh, kdežto na jiných místech je to nutnost,“uvedl Jordan Macknick, vedoucí analytik pro NREL„Očekáváme, že plovoucí fotovoltaické elektrárny se uchytí na trhu zejména v oblastech, kde je konflikt mezi využitím půdy pro zemědělství a instalací FVE,“ dodal. 

Odhad výzkumu je, že 2,1 milionu hektarů by mohlo být ušetřeno v případě, že by solární panely byly instalovány na vodních plochách. Další benefity umístění FVE na vodní plochu jsou snížení odparu vody a zamezení růstu řas.

Ze studie je také zřejmé, že provoz plovoucích FVE spolu s vodními elektrárnami šetří náklady díky existující infrastruktuře na přenos elektrické energie.

„Plovoucí FVE je novým odvětvím energetického průmyslu umožněným velkým poklesem cen fotovoltaických modulů,“uvedl Adam Warren, vedoucí integrovaného aplikačního centra v NREL.

„Náklady na získání a úpravu půdy se stávají větší částí fotovoltaických projektů. Na některých místech, jako jsou ostrovy, je cena půdy vysoká, a zaznamenáváme tak rozvoj plovoucích fotovoltaických elektráren.“

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA