Reklama

14. 5. 2020  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös – konzultant

Plastové obaly - aktuality z Německa

Nový evropský komisař pro životní prostředí, moře a rybolov Virginjus Sinkevičius z Litvy způsobil začátkem tohoto roku v rozhovoru pro Die Welt značný rozruch, když prohlásil, že přemýšlí, po existujícím zákazu vybraných plastových výrobků pro jedno použití, o obecném zákazu plastových obalů v EU.

Němečtí experti se vůči tomuto návrhu ohradili, považují jej za kontraproduktivní a vyzývají komisaře, aby udělal více pro to, aby plastové obaly nekončily na skládkách, ale byly recyklovány. Argumentují, že náhrady plastů alternativními materiály by vedly ke zvýšení spotřeby energií a vyšším exhalacím CO 2.

Následná koronavirová pandemie podtrhla význam plastů v ochranných oděvech, obličejových maskách, testovacích soupravách, respirátorech a v plastových obalech, z hlediska bezpečnosti zabalených potravin, jejich čerstvosti a použitelnosti po delší dobu. Dalším trendem je silný růst online obchodu se zabalenými výrobky, často právě s aplikacemi plastů. Např. v USA a Kanadě se zvýšily meziročně online prodeje v období posledního týdne března a prvního týdne dubna o 52 %.

Opatření ke koronaviru spolu s ropnou cenovou válkou mají dopady na petrochemii a vyvolávají neklid na trzích. Např. pokles cen panenských plastů způsobený poklesem cen ropy má dopad na recyklační sektor, když ceny regranulátů jsou často vyšší než ceny panenského plast. Týká se nejpoužívanějších plastů pro obaly – PET a PP.

Podle studie icis poklesla v dubnu spotřeba recyklovaných plastů oproti stejnému období vloni o 20 – 30 %, když došlo k náhradě panenskými plasty. Podle studie IHS Markit tato situace potrvá min. 2 roky.

Ze studie Marka Victory a Matta Tudballa „European market reel from coronavirus“ z dubna 2020 uvádím, že nedostatek surovin pro recyklaci, slabá spotřeba recyklátu a finanční nestabilita vytváří u neintegrovaných recyklátorů potenciál pro bankroty. Nejvíce chybějí regranuláty s certifikáty pro styk s potravinami a nápoji.

Uvádějí současné evropské kapacity pro r-PET ve výši 300 tis. tun/rok a 100 tis. tun/rok u r-HDPE. Východiska vidí v instalaci nových technologiích třídění a zejména v aplikacích chemické recyklace polymerních odpadů. Jinak není cíl EU o recyklacích 10 mil. run plastových odpadů v roce 2025 splnitelný.

V některých státech, např. v USA došlo k pozastavení zákazu používání plastů a uvažuje se o zrušení těchto zákazů. Ozývají se i odborové organizace zastupující zaměstnance supermarketů, která tvrdí, že látkové a síťované sáčky jejich uživatelé dostatečně neperou a vystavují tak pracovníky zvýšenému nebezpečí nákazy.

Pandemie způsobila, že italská vláda odložila výběr navržené daně na panenské plasty ve výši 450 euro/tunu. Velká Británie odložila do 20.8.2020 zdanění plastových obalů o 200 GBT/tunu.

Německý chemický průmysl je s obratem 193 miliard Euro největším v Evropě a spolu s navazujícími zpracovatelskými sektory vyjadřuje extrémní pesimismus o dalším vývoji. Od roku 2009 se v Německu publikuje Indexový sentiment ifo. Ten za duben dosáhla historicky nejprudší pokles o 44,4 %. Propad není možno v dalším období ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372