2/2023

Osud novely zákona o ochraně ovzduší je nejistý, říká ombudsman

| zdroj: Veřejný ochránce práv0

matthias-heyde-aBGYL-ue5xo-unsplash
zdroj: unsplash.com

Veřejný ochránce práv ocenil snahu Ministerstva životního prostředí posílit v novele zákona o ochraně ovzduší ochranu životního prostředí. Návrh počítá mimo jiné se širším zapojením veřejnosti do povolovacích procesů problematických zdrojů znečištění ovzduší. Ombudsman se ale zároveň obává o další osud novely. Navrhované změny se totiž nelíbí některým organizacím a institucím. Ty se v připomínkách postavily proti.

„Ochrana životního prostředí je důležitou úlohou státu. Dobrá kvalita ovzduší a snižování zdravotních rizik spojených se znečištěným ovzduším patří mezi programové priority vlády,“ připomněl ombudsman Stanislav Křeček. Proto přivítal i snahu Ministerstva životního prostředí uvést tyto závazky do praxe. „Jsem rád, že díky aktuálnímu návrhu ministerstva by mohly organizace zaměřené na ochranu životního prostředí nebo veřejného zdraví hájit tyto zájmy ve více případech možného ohrožení kvality ovzduší než dosud,“ vyjádřil ombudsman svou podporu návrhu ministerstva.

Opačný názor má například Ministerstvo průmyslu a obchodu, Hospodářská komora nebo některé další zájmové organizace. Obávají se nárůstu administrativy i prodlužování správních řízení. Poznatky veřejného ochránce práv ale ukazují spíše na přínosy aktivního zapojení veřejnosti do řízení. „Subjekty zabývající se ochranou životního prostředí mohou úřady seznámit s cennými informacemi a zároveň je upozornit na případná rizika spojená s projednávanými záměry. Tím zpravidla přispějí k přijetí řešení, které je v konečném důsledku pro životní prostředí šetrnější,“ zopakoval ombudsman své dlouhodobé zkušenosti.

Nyní je na Ministerstvu životního prostředí jak se k protichůdným stanoviskům postaví. Veřejný ochránce práv věří, že ministerstvo svůj návrh uhájí. „Osud novely zákona o ochraně ovzduší sleduji s obavami. Ale spoléhám, že Ministerstvo životního prostředí dokáže tlakům proti širšímu zapojení veřejnosti odolat,“ uzavřel ombudsman.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE