2/2023

Olomouc: Město hledá alternativu v hubení plevele

| autor: Město Olomouc0

Olomouc: Město hledá alternativu v hubení plevele

Městská rada proto uložila odboru městské zeleně a odpadového hospodářství, aby ve spolupráci s Technickými službami města Olomouce a Výstavištěm Flora předložil analýzu finanční náročnosti opatření minimalizujících použití herbicidů obsahujících glyfosáty na veřejných plochách.

Výzvu občanů podepsalo jménem rodičů malých dětí, sportovců a pejskařů 36 lidí. Podle signatářů nebylo dosud uspokojivě vyvráceno riziko dlouhodobých negativních účinků přípravku RoundUp a jsou přesvědčeni, že vůči němu v současné době existují funkční alternativy. 

„Dosud není na českém trhu jiná stejně účinná látka, která by spolehlivě odstranila nežádoucí plevel nebo porosty, aniž by zatížila životní prostředí. Přesto je nutné hledat jiná alternativní řešení k odstraňování nežádoucích plevelů a porostů,“ uvedl náměstek primátora Otakar Bačák.

Glyfosáty se dosud používají před zakládáním nových výsadeb dřevin nebo trvalkových záhonů, případně k odstranění plevelů z komunikací a veřejných ploch. „Pokud přistoupíme k omezení používání těchto prostředků, bude nutné posílit technické vybavení firem, které se o zeleň starají,“ naznačil primátor Mirek Žbánek.

V případě Výstaviště Flora a Technických služeb města Olomouce by to znamenalo nakoupit horkovodní párové plečky nebo jiná mechanická zařízení, která bude možné využít v účinném boji s plevelnými rostlinami v dlažbě nebo ve vegetačních plochách. Vypracování analýzy finanční náročnosti pro alternativní hubení plevele doporučila i Komise životního prostředí.

Analýza by měla být k dispozici do konce měsíce listopadu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP