2/2022

Od pondělí vyhlásí ministerstvo průmyslu a obchodu předcházení stavu nouze v teplárenství

| autor: redakce0

Anglická_výhybka_u_teplárny_Malešice
zdroj: wikimedia.org

Od 5. září začne platit stav předcházení stavu nouze v teplárenství, který má umožnit snížení spotřeby plynu. Díky němu bude ministerstvo moct rozhodnout o pokračování provozu uhelných a dalších zdrojů tepla, aniž by bralo ohled na na emisní limity.

„S ohledem na nevyzpytatelnost ruského diktátora Vladimira Putina je nutné se co nejlépe připravit na nadcházející topnou sezónu a zajistit snížení spotřeby plynu,“ říká ministr Jozef Síkela a dodává: „Tento krok je signálem pro teplárny, které mohou užívat jiné palivo než plyn, aby se tímto palivem předzásobily, a aby si zajistily dostatek zaměstnanců.“

Předcházení stavu nouze v teplárenství bude platné maximálně po dobu 12 měsíců a může být prodloužen na dalších 12 měsíců, pokud důvody pro jeho vyhlášení budou trvat i nadále. Ministerstvu umožní vyhlášení předcházení stavu nouze v teplárenství vydávat opatření upravující nová pravidla pro zdroje tepla. Ty budou moci využívat jiné druhy paliv než zemní plyn, jako třeba uhlí nebo lehké topné oleje, které by jinak nesplňovaly emisní limity.

„Opatření má také podstatný význam pro naše úspory plynu, kterého není v Evropě kvůli ruské politice nazbyt,“ uvedl premiér Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády.

Ministerstvo upozornilo, že vyhlášení předcházení stavu nouze v teplárenství neznamená, že automaticky v platnost vstoupí také vyhláška o snižování teplot v bytových, administrativních a dalších budovách. Vyhláška zatím nebyla dokončena, ministerstvo teprve dokončuje vypořádání připomínek z mezirezortního připomínkového řízení.

"S tím, že po vyhlášení stavu předcházení stavu nouze v teplárenství vstoupí vyhláška v platnost automaticky, však MPO v návaznosti na připomínky z mezirezortního připomínkového řízení nepočítá a aktivuje se až po dalším rozhodnutí ministerstva," uvádí MPO.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF