Horké a slunečné počasí panující po celý rok na Sahaře způsobilo, že vědci již dlouho naznačují, že by se dalo využít malé části její rozlohy k vybudování solárního parku.
Teoreticky má Sahara obrovský potenciál být největším obnovitelným zdrojem energie na světě. V praxi ovšem existují překážky, které přeměnu části Sahary v solární park komplikují. Tyto překážky jsou jak technologické, tak environmentální nebo politické.
Teorie
Podle Amina Al-Habaibeha, profesora inteligentních inženýrských systémů, by se přeměnou Sahary na solární park dalo vyrobit až 200 tis. TWh rocně. Pro představu, Temelín za rok 2018 vyrobil 15,66 TWh, největší hydroelektrárna na světě Tři soutěsky (instalovaný výkon 22,5 GW) vyrobí okolo 100 TWh.
Pokud bychom uvažovali celkovou světovou finální spotřebu elektrické energie okolo 2 000 Mtoe (odpovídá 23 260 TWh, z toho EU okolo 3 000 TWh), znamenalo by to celosvětové pokrytí potřeby elektrické energie.
Překážky – technologické a environmentální
Al-Habaibeh tvrdí, že existují dvě technologie, které by mohly být využity. První variantou je koncentrační solární elektrárna (CSP), druhou pak klasické fotovoltaické panely. První varianta by byla využitelná v horkém a slunečném počasí, nicméně samotná zrcadla využívaná ke koncentraci energie by se na Sahaře rychle zaprašovala písečnými bouřemi a vyžadovala by časté čištění.
Fotovoltaickým panelům naopak nesvědčí velmi vysoké teploty a zapříčinily by jejich nižší účinnosti. Problém s čistotou panelů by byl obdobný, jako tomu bylo u první varianty. Dalším problémem vyskytujícím se u obřích instalací solárních nebo větrných elektráren je dle Al-Habeibeha jejich nezamýšlený efekt na klima.
Některé vědecké studie poukazují na to, že obrovské solární nebo větrné elektrárny mohou podpořit změny mikroklimatu a způsobit růst teploty, dále změnu pohybu atmosféry, který změní distribuci tepla a vlhkosti (více o této problematice jsme psali zde), což má dopady na klima.
Předcházející pokusy v saharské poušti dopadly pro solární i větrné parky neslavně a vysoké investiční náklady zapříčinily ukončení projektů.
Pohled Elona Muska
„Kdybyste chtěli zásobovat elektrickou energií celé USA, tak by si to vyžádalo poměrně malou část Nevady, nebo Texasu, nebo Utahu; potřebovali byste jen 100×100 mil solárních panelů k zásobování celého USA,“ pronesl Elon Musk na letním setkání Národní asociace guvernérů v červenci 2017.
„Bateriové uložiště potřebné ke skladování elektrické energie, aby byla dostupná 24/7, by pak mělo rozlohu 1×1 míle. A je to,“ dodal Musk.
Zdroj: oenergetice.cz
Komentáře