1/2024

Obnovitelné zdroje energie vs. jaderná energie

| autor: redakce| zdroj: energie-portal.sk0

pinwheel-2666333_640.jpg
zdroj: Pixabay

Nedávná studie prozkoumala, jaký vliv má na snižování emisí uhlíku jaderná energie a energie z OZE. Zároveň zkoumala vztah, který v rámci energetického mixu tyto technologie mají.

Mezi potencionálními adepty snižující emise oxidu uhličitého při výrobě elektřiny se nejčastěji řadí jaderné elektrárny a elektrárny využívající energii z obnovitelných zdrojů. Ačkoliv možné dopady technologických mixů jsou zpochybňovány různými scénáři, méně zřejmé nám je, díky kterým technologiím bylo historicky sníženo více emise.

Němečtí a angličtí vědci se rozhodli přijít tomu na kloub. V časopise Nature Energy publikovali studii porovnávající, jak snižují emise uhlíku země usilujícími o elektřinu z obnovitelných zdrojů se zeměmi s jadernou energií. Tým vědců použil regresní analýzy k tomu, aby porovnal data o emisích oxidu uhličitého ze 123 zemí za dobu 25 let s ukazateli výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a jádra.

Předtím, než se vědci pustili do výzkumu, stanovili si tří základní hypotézy:

  • Jaderná energie by měla zmírňovat dopady výroby elektřiny na klimatické změny. Tedy čím vyšší podíl jádra v energetickém mixu, tím nižší emise CO2.
  • I obnovitelné zdroje energie by měly mít pozitivní vliv na zmírňování klimatických změn. Jejich zvyšující se podíl v energetickém mixu by se měl odrazit v nižších uhlíkových emisích.
  • Jaderná energie a OZE se vzájemně vytlačují. Větší podíl jaderné energie má negativní vliv na růst obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. To samé platí i naopak.

Které hypotézy se potvrdily a jaká překvapení studie přinesla?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA