2/2023

Obnova přírody musí být ambiciózní ale realistická, shodli se experti v Praze

| zdroj: MŽP0

group photo
zdroj: mzp.cz

Ve dnech 29. – 30. září uspořádalo ministerstvo životního prostředí v Praze tradiční jednání ředitelů v oblasti ochrany přírody z jednotlivých států EU, zástupců Evropské komise a vybraných evropských zájmových svazů a nevládních organizací. Akce se uskutečnila v rámci předsednictví ČR v Radě EU.

Během prvního dne jednání byla představena aktuální pestrá a ambiciózní agenda ochrany přírody a biodiverzity v rámci českého předsednictví a prezentována péče a obnova přírody na národní úrovni. Zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Magistrátu hlavního města Prahy, organizace Beleco a Krkonošského národního parku uvedli příklady dobré praxe, v rámci chráněných území i ve volné krajině, se zvláštním důrazem na obnovu přírody v České republice.

Následovala exkurze do CHKO České Středohoří o udržování místních unikátních stepí pastvou ovcí a koz, která zároveň přispívá k ochraně ohrožených druhů. Účastníkům tu byla představena i práce pasteveckých psů.

Druhý den jednání patřil zejména Evropské komisi, která se zaměřila na prezentaci návrhu legislativy k obnově přírody a pokroku v implementaci Strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030. Následovaly příklady zajímavých iniciativ v obnově přírody od členských států, například o tom, jak kombinovat obnovu přírody a zmírnění přírodních rizik souvisejících s vodou nebo jakými mechanismy je možné podporovat v krajině divoké opylovače.

Na programu byla i prezentace skupiny nevládních organizací European Habitats Forum a uskupení vlastníků a hospodářů Natura 2000 User´s Forum, které poskytly svůj pohled na návrh zákona o obnově přírody.

Ředitelé v oblasti ochrany přírody z jednotlivých členských států EU přijali závěry zasedání, ze kterých je zřejmé, že přijetí legislativně závazných cílů obnovy přírody je nutností z hlediska ochrany ekosystémů, krize biodiverzity a také přizpůsobení se a zmírnění dopadů změny klimatu.

Návrh nařízení o obnově přírody je všeobecně vítán jako významný krok vpřed a příležitost pro EU zlepšit stav ekosystémů a krajiny EU. Podle ředitelů přírody musí být návrh ambiciózní, ale zároveň realistický, musí poskytovat flexibilitu členským státům a dostatečně zapojovat zainteresované strany, tzv. „stakeholdery“. Bude také vyžadovat značné lidské a finanční zdroje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP