1/2024

Oběhové hospodářství neznamená sebrat papír, zaevidovat ho jako zrecyklovaný a poslat za hranice

| autor: Pavel Mohrmann0

Oběhové hospodářství neznamená sebrat papír, zaevidovat ho jako zrecyklovaný a poslat za hranice

Dvě stě zaměstnanců, dělá z Brandýské společnosti CIUR, a.s. možná nevelkou společnost. Velikost je v tom, co je předmětem jejího podnikání.

Spolupracujeme s místními školami, s okolními obcemi a dokonce i z bezdomovci a vykupujeme starý papír. Mezi naše dodavatele patří také tiskárny, výkupny surovin, prodejny tiskovin atd.,“ říká ředitel společnosti Michal Urbánek.

Produktů má společnost mnoho. Hlavní vlajkovou lodí je ale ekologický celulozový izolační materiál Climatizer Plus vyráběný ze sběrového papíru v Brandýse již od roku 1991. V letošním roce tento produkt získal 2. místo v soutěži pořádané Ministerstvem průmyslu a obchodu Přeměna odpadů na zdroje v kategorii nejlepší výrobek z druhotných surovin.

„Oběhové hospodářství neznamená sebrat papír, zaevidovat ho jako zrecyklovaný a poslat za hranice. Oběhové hospodářství znamená sebrat papír, vyrobit z něj výrobek a prodat na trhu“

Kvalita produktu je odvislá na kvalitě suroviny, ze které je vyráběn. „Hlavním kvalitativním atributem je vlhkost sebraného papíru. Ta nesmí přesahovat danou míru. Papír nesmí být kontaminován ničím jiným. Čistota je důležitá, proto dodaný materiál důsledně kontrolujeme.

Existuje i přibližně 40 druhů sběrového papíru a pokud na vstupu vidíme, že papír není homogenní, jde na třídící linku, kde 6 pracovnic papír roztřídí na jednotlivé druhy,“ říká Michal Urbánek a dodává: „Složení papíru a jeho fyzikální vlastnosti určují, jaký výrobek z něj bude vytvořen.

Každý druh má své využití, ne každý se hodí pro výrobu stejného produktu. A ne každý výrobní závod umí zpracovat například silikonový nebo plně barevný papír.“

CIUR_Michal Urbánek_2_low.jpg

Michal Urbánek, ředitel CIUR, a.s.

Jak už bylo řečeno, CIUR, a.s., využívá starého papíru, který jde do podniku z různých stran, většina z dosahové vzdálenosti přibližně 50 km. Dodávky z okolních základních škol jsou součástí zdroje surovin. Firma motivuje jednotlivé školy různými motivačními programy. Zajišťuje si tak surovinu s trvale nadstandardní kvalitou a žáci ve spolupracujících školách zase prostředky na nákup pomůcek k výuce.

Pro zajištění plnění zakázek musí Brandýský CIUR sebrat ročně 50 tisíc tun starého papíru. „Z celého množství sebraného papíru je vhodné k výrobě 36 tisíc tun, které stačí k pokrytí zakázek. Vytříděnou, pro výrobu nevhodnou surovinu, prodáváme papírnám, které ji dále zpracovávají,“ upozorňuje ředitel Urbánek.

Ekologickou produkci firmy zná český trh od roku 1991 a stále je nutné vzdělávat vhodné odběratele o tom, že tento izolační materiál ve stavbách obstojí stejně dobře, jako ty ostatní.

„Samozřejmě, že výrobek z celulozového vlákna není podle české legislativy zatříděn mezi zcela nehořlavé materiály. To ostatně u izolací není nutné, i když poslední zkouška stěny s naší izolací v požární zkušebně dokázala 2x překonat normové požadavky.

Náš Climatizer Plus má jiné vlastnosti, kterými předčí své konkurenty na trhu. Navíc, český trh není tak veliký a proto zde končí pouze 20 % produkce. Zbylých 80 % končí na trzích zahraničních,“ uzavírá Michal Urbánek.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag