Reklama

31. 1. 2020  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek

Voda z jednotky WatiMin, součásti systému S.A.W.E.R., je opravdu pitná

Kontejnerová jednotka S.A.W.E.R. pro výrobu vody ze suchého vzduchu v horkém prostředí pouště byla zprovozněna v srpnu 2019 u velbloudí farmy nedaleko města Sweihan ve Spojených arabských emirátech.

Její vývoj byl zahájen v roce 2017 vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu. Systém je schopen pracovat naprosto autonomně pouze s využitím sluneční energie i v těch nejodlehlejších oblastech, kam nevedou asfaltové silnice ani elektrické vedení. 

Jak je to ale s kvalitativními vlastnostmi takto získané vody? Je opravdu pitná? Na to jsme se zeptali Marka Příhody z firmy EuroClean, která se na systému S.A.W.E.R. podílí prostřednictvím jednotky WatiMin.

Zařízení S.A.W.E.R dokáže získávat v pouštních podmínkách ze vzdušné vlhkosti vodu. Lze takto získanou vodu považovat za pitnou? 

Legislativa civilizovaných zemí jasně stanovuje kritéria, která musí pitná voda splňovat. Je však nutno podotknout, že konkrétní podoba těchto parametrů se liší stát od státu. V některých zemích světa, včetně Evropy, se například neřeší minimální nebo maximální obsahy minerálů, nejběžněji vápníku a hořčíku, nebo se jen uvádějí doporučené hodnoty (např. Německo, Francie, Španělsko, Polsko, USA, Čína, aj.).

Některé země, jako např. Česká republika, severské země, UAE, Saudská Arábie a další země Perského zálivu mají naopak limity pro obsah vápníku a hořčíku jasně dané. Obdobné je to i v dalších kvalitativních ukazatelích vody.

Voda vyprodukovaná zařízením S.A.W.E.R. je zjednodušeně řečeno velmi kvalitní destilovaná voda, která však neobsahuje žádné minerály a nevyhovuje ani dalším senzorickým standardům. Navíc, při skladování vody v zásobnících dochází k mikrobiologickému znečištění. Z těchto důvodů, byť téměř absolutně čistá H2O nesplňuje legislativní požadavky na kvalitu pitné vody.

Popsal byste způsob, jakým dosahujete úpravy získané vody na vodu pitnou jako vyhovující normám?

Do určité míry se jedná o firemní know-how, takže funkci naší jednotky WatiMin popíši obecněji. Nejvýznamnější úprava vody spočívá právě v její remineralizaci. Před tím je ale zapotřebí vodu zbavit drobných mechanických nečistot o velikosti vyšší než 1 mikrometr.

Následně se do ní proporcionálně dávkují směsi minerálů, které zároveň upravují a stabilizují pH a podporují senzorické vlastnosti. Jejich správný obsah je průběžně analyzován kontrolérem vodivosti. Jednotka WatiMin vodu za pomoci elektrolýzy a UV záření rovněž dezinfikuje a zbavuje veškerého mikrobiologického znečištění. Finálně je možné ještě vodu senzoricky doupravit na filtru s aktivním uhlím.

Lze tento způsob úpravy vody uplatnit i jinde než v zařízení ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372