1/2024

Novela vyhlášky upraví v Plzni poplatky za komunální odpad

| zdroj: Město Plzeň0

Novela vyhlášky upraví v Plzni poplatky za komunální odpad

Od ledna 2020 budou platit pro majitele nemovitostí nové sazby. Ty sice poplatek za svoz odpadu zvýší, ale zákazníci budou platit zhruba tolik, kolik platili za svoz odpadu v letech 2009 až 2014, tedy než byl zaveden celoměstský systém nakládání s komunálním odpadem.

Důvodem nyní schválené úpravy je narovnání cenotvorby na úroveň roku 2020 oproti výdajům na celoměstský systém. Odpadů se týkají i další změny. Město rozšíří oblasti, v nichž mají majitelé nemovitosti povinnost uklidit svou popelnici do objektu do 24:00 hodin téhož dne od jejího svozu. Opatření má zvýšit čistotu ulic, už se osvědčilo v nejužším centru města.

„Současné poplatky za komunální odpad platí od ledna 2015, kdy se o svoz odpadu začala starat místo soukromých firem městem založená společnost Čistá Plzeň. Tehdy také zlevnil odvoz odpadu na zhruba polovinu.

Toto však není dále udržitelné, proto se přiblížíme k cenám platným v letech 2009 až 2014. Domácnost o čtyřech lidech, jež má obvyklý 120 litrový kontejner, dosud platila za odpad zhruba sto korun měsíčně. Nově by to mělo být o 120 korun více, tedy na jednu osobu o 30 korun za měsíc více,“ vysvětlil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.

Doplnil, že město ročně vydá na svoz a likvidaci odpadů přes 200 milionů korun, přičemž z poplatků vybere zhruba 50 milionů korun. Od ledna 2020 by měl výběr činit zhruba 100 milionů korun, město a občané by se tak podíleli na nákladech shodně zhruba 50 procenty.

Po změně vyhlášky bude ve srovnání s ostatními statutárními městy Plzeň v průměru. Do nákladů města se promítá například to, že občané Plzně už nemusí od roku 2015 platit za sběrné dvory, dále je ovlivňuje také rostoucí počet kontejnerů na tříděný odpad, významnou sumu v nákladech tvoří i úklidy černých skládek.

Právě zvýšení čistoty ulic a pokles černých skládek by mohla přinést další zastupiteli schválená novinka. Město rozšíří oblast, v níž je povinnost majitelů nemovitosti odstranit sběrnou nádobu ze svozového stanoviště do 24:00 hodin téhož dne.

„Dosud tato oblast platila pro centrální část města a její přilehlé okolí, nově přibydou od ledna 2020 Americká a Roudná, od ledna 2021 Petrohrad – sever a od ledna 2022 Petrohrad – jih a Plzeň Jižní Předměstí,“ vysvětlil technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Jedná se o území, v němž je vysoká frekvence chodců na chodnících, a delší umístění sběrných nádob ztěžuje užívání chodníků a také zhoršuje čistotu ulic.

„Zavedení této povinnosti v centrální části nám jasně ukázalo, že právě nádoby na ulici, chodnících, v komunikacích jsou základem černých skládek. Úklidem nádob se zvýšila čistota v ulicích i komfort pohybu po chodníku. Naším cílem je mít veřejný prostor sloužící všem občanům, čistý a uklizený, nikoliv veřejný prostor sloužící popelnicím,“ dodal Pavel Šindelář.

Další změna se týká povinnosti třídit komunální odpad i v případě jedlých tuků a olejů. „Připravovaná novela zákona o odpadech stanovuje obcím povinnost zajistit nádoby i pro tento druh komunálního odpadu. Plzeň tuto skutečnost zajištuje již teď prostřednictvím sběrných dvorů, ale je vhodné mít úpravu připravenou dopředu. Proto se v této souvislosti doplňuje příloha novely vyhlášky o sběrné nádoby na jedlé tuky a jedlé oleje,“ vysvětlila vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně Dagmar Kaiferová Svobodová.

Město spolu s novelou vyhlášky zvažovalo zpoplatnění stavební suti ve sběrném dvoře, neboť tuto možnost zneužívají podnikatelé. Nakonec se ale pro občany nic měnit nebude. Každý Plzeňan může jedenkrát za měsíc odvést do sběrného dvora do jednoho metru krychlového materiálu zdarma, podmínkou je, aby suť byla „čistá“ bez nebezpečných odpadů, jako jsou azbest a izolační materiály.

Poplatek za komunální odpad v Kč za měsíc platný od ledna 2020:

objem nádoby

(v litrech)

frekvence svozu (počet za rok)
264252104156
1x za 14 dníkombinovaný1x za týden2x za týden3x za týden
120134202222466689*
2402443344258231109
66055776196818192609
11007351008128322953612

ilustrační foto/plzen.eu

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA