Reklama

22. 7. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Odkladal

Nové energetické štítky schválil i Evropský parlament

Návrat k původnímu označování štítků elektrických spotřebičů, stejně tak i zpřísnění kritérií energetické efektivnosti. Tyto změny, které minulý měsíc představila Evropská komise, schválil 6. 7. 2016 Europarlament.

Sedm energetických tříd

Podle nových pravidel budou spotřebiče rozdělené do sedmi tříd, a to A - G. Většina spotřebičů na trhu dnes spadá na základě požadavků z roku 2010 do třídy A, v rámci které vznikly podtřídy A+, A++ a A+++. Europoslanci předpokládají, že přísnější požadavky by měly motivovat výrobce ke zvyšování efektivnosti jejich spotřebičů.

Štítky se změněnou stupnicí na existující skupiny výrobků by měly být zavedené v rozmezí 21 měsíců až šesti let (podle typu produktu) od vstupu nové legislativy do platnosti, uvádí se ve schváleném textu.

Cílem tohoto opatření je zabezpečit jednotnou stupnici energetické efektivnosti v rozsahu A až G. Jakákoliv v budoucnu schválená změna stupnice by měla zůstat následně v platnosti alespoň 10 let.

Ke změnám by mělo dojít za předpokladu, že 25% výrobků prodaných na trhu unie bude patřit do nejvyšší třídy energetické účinnosti A anebo pokud se 50 % výrobků umístí ve dvou nejvyšších třídách - A a B.

Testování v reálných podmínkách

Jak se dále uvádí v textu, při zavedení nového označení - na základě nové stupnice a kritérií - by do třídy A neměl na začátku patřit žádný výrobek. Při spotřebičích, u kterých je předpoklad rychlého technologického pokroku, by na začátku měly zůstat prázdné dvě nejvyšší třídy - A a B.

V rámci skupiny výrobků, které nemůžou být zařazené do tříd F a G, budou jejich štítky barevně odlišené. Standardní spektrum označení - od tmavozelené až po červenou - v těchto případech nahradí šedá ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372