1/2024

Nizozemsko pravděpodobně nesplní cíle OZE pro rok 2020

| autor: oEnergetice.cz - Jan Kroneisl0

Nizozemsko pravděpodobně nesplní cíle OZE pro rok 2020

Eurokomisař Miguel Caňete, který zodpovídá za klima a energetiku, vyjádřil v rozhovoru své znepokojení nad stavem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Nizozemsku. Statistiky Eurostatu ukazují, že Nizozemsko je v současné době na chvostu Evropy, co se týče plnění vytyčených cílů.

Podle posledních dostupných statistik za rok 2017 pocházelo z obnovitelných zdrojů v Nizozemsku pouze 6,6 % spotřebované energie, což je sotva polovina z cíle pro rok 2020, kdy by Nizozemsko mělo dosáhnout podílu 14 %. Podle odhadů tamní environmentální agentury PBL by země měla dosáhnout v příštím roce 12% podílu OZE.

Když se podíváte na současná čísla, tak uvidíte, že Nizozemsko má největší rozdíl mezi stávajícím stavem a stanoveným cílem. Jedenáct členských států již splnilo cíle pro rok 2020 a 10 je velmi blízko. Ale stále zůstává 7 států, které budou muset vyvinout větší úsilí,” uvedl eurokomisař Miguel Caňete.

Nizozemsko se nyní rozhodlo vydávat zelené dluhopisy, aby získalo větší kapitál pro financování projektů v oblasti obnovitelných zdrojů. Dluhopisy, které se mají začít prodávat tento měsíc, mají být emitovány až do výše 6 mld. EUR.

Dluhopisy bude vydávat státní pokladna (DSTA), budou 20leté a mají sloužit k podpoře výstavby projektů v oblasti OZE, energetické účinnosti, čisté mobility a adaptability na klimatické změny. Nizozemsko se tak stane první zemí s ratingem AAA, která takovéto dluhopisy vydá.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP