1/2024

Nevystavujte smartphony a notebooky vysokým teplotám – může dojít k nevratnému poškození baterie i celého zařízení

| autor: TZ Ecobat0

Nevystavujte smartphony a notebooky vysokým teplotám – může dojít k nevratnému poškození baterie i

Škodí jim blízkost topného tělesa, ale také přímé slunce nebo pokud je v horkém dni ponecháte v rozpáleném autě. Baterie při přehřátí produkují plyn a mohou se začít nafukovat. Může přitom dojít k vyboulení nebo popraskání samotného zařízení. Správné zacházení si však zaslouží všechny druhy baterií, pokud chcete, aby vám bezpečně a spolehlivě sloužily.

Lithium-iontové a lithium-polymerové baterie, které jsou v těchto zařízeních obsažené, mají mnoho výhod, například vysokou hustotu energie a minimální samovybíjení. Ale mají i své nevýhody – především v oblasti bezpečnosti.Problém je také v přítomnosti organických rozpouštědel, která jsou za přístupu kyslíku hořlavá, protože mají neobyčejně nízkou teplotu vzplanutí,“ říká Petr Kratochvíl ze společnosti ECOBAT, která v ČR zajišťuje sběr a recyklaci baterií, a dodává:

„Pokud se člověk setká s nafouknutou nebo jinak poškozenou baterií, hlavní pravidlo zní zařízení vypněte a nesnažte se z něj baterii demontovat nebo ji propichovat. Plyn, který by se z ní uvolnil, je nejen hořlavý, ale také nezdravý. Raději celé zařízení, včetně baterie, doneste do odborného servisu.“

Prevence je základ aneb co dělat, aby se vám z baterie nestal balón?

 • Nevystavujte zařízení s bateriemi vysokým teplotám. Neměly by se vyskytovat u zdroje tepla, na přímém slunci nebo v přehřátém prostředí. Mohou se však přehřát i v mobilu nebo notebooku při dlouhotrvajícím herním maratonu.
 • Pokud baterie nebo zařízení delší dobu nepoužíváte, skladujte je na chladném a suchém místě.
 • Vždy požívejte originální nabíječku. Pokud je poškozená, kupte stejnou značku a typ.
 • Vyměňte staré baterie. Pokud zjistíte, že se vaše baterie rychle vybíjí, je nejlepší, když ji vyměníte.
 • Nenechávejte zařízení stále připojené. Jakmile je baterie nabitá, přestane se automaticky nabíjet. Doporučuje se však čas od času zařízení odpojit od sítě a baterii skutečně používat, aby mohla správně fungovat.

Lithiové baterie vyžadují zvláštní pozornost, i když doslouží

Při sběru vyřazených lithiových baterií nebo použitého elektrozařízení s těmito bateriemi je velice obtížné zabránit jejich mechanickému poškození nebo vzájemnému zkratování. Zahřátí lithiových článků a reakce obsažených chemických látek s kyslíkem vedou k požárům a explozím.

„Z hlediska zpětného odběru, který zajišťujeme, je třeba všechny typy lithiových baterií velmi pečlivě vytřídit, uskladnit v barelech a prosypat speciálním materiálem. Poškozené, nafouklé baterie, stejně jako ty v měkkých obalech, potřebují ještě další zabezpečení. Každá baterie by měla být individuálně zabalena v plastovém obalu. Pokud jsou u baterie obnaženy kovové kontakty, musí být obaleny,“ dodává Petr Kratochvíl z ECOBATu.

Bezpečnostní pravidla však platí i pro běžné baterie

Pravidla správného používání a skladování však platí i pro běžné tužkové či knoflíkové baterie. Jejich dodržování je zárukou, že předejdete rizikům, ale hlavně vám baterie budou spolehlivě sloužit. Jaká jsou tedy základní pravidla?

 • Neskladujte baterie v kovové krabičce – předejdete tím zkratům.
 • Nové a použité baterie skladujte odděleně.
 • Baterie udržujte mimo dosah dětí, jinak hrozí, že dítě baterii spolkne, což s sebou nese značná zdravotní rizika.
 • Zabezpečte baterie proti zkratu – to platí zejména pro knoflíkové baterie, které mají plochý tvar a jejich kladné a záporné póly jsou velmi blízko u sebe. Nalepte je úhledně na pásek lepicí pásky, tím zakryjte jeden z pólů ochrannou vrstvou a eliminujete tak riziko zkratu. Také u 4,5V a 9V baterií přelepte póly kouskem lepicí nebo malířské pásky.
 • Pozornost věnujte vyteklým bateriím. Pokud takové máte, vložte každou baterii zvlášť do plastového sáčku.
 • A nezapomeňte – když vám baterie doslouží, odneste je na sběrné místo, odkud poputují na recyklaci. Druhotné suroviny z nich získané budou lidem znovu sloužit k užitku.

Materiál byl zpracován společností ECOBAT s.r.o. s využitím podkladů Bebat Belgie.

Foto: ecobat.cz

Komentáře

 1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA