1/2022

Nepřipustíme rozpad centrálního zásobování teplem, slibuje vláda

| autor: Martina Jandusova1

1Z6_3814-do-textu.jpg
zdroj: vlada.cz

Minulý týden nová vláda zveřejnila své programové prohlášení, které vychází z koaliční smlouvy, v některých bodech je ale konkrétnější. Část prohlášení je zaměřená na průmysl a energetiku.

Energetický mix postavený na dvou pilířích

Je před námi mnoho výzev a úkolů, od řešení následků pandemie po energetickou krizi. Prioritou je podpora rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů s důrazem na energetickou bezpečnost, soběstačnost, klimatické cíle a dostupné dodávky energií,“ shrnuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela prohlášení.

Vláda podpoří dlouhodobý provoz stávajících jaderných bloků a výstavbu nového zdroje v Dukovanech. Podmínkou ovšem je, že na novém zdroji se nebudou podílet ruské ani čínské firmy. Zároveň se počítá s přípravou podkladů o dalších blocích v Temelíně a Dukovanech.

Ministerstvo průmyslu a obchodu do konce roku 2023 nachystá aktualizaci Státní energetické koncepce ČR s ohledem na klimaticko-energetické cíle EU. Budoucnost české energetiky vláda vidí v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů. "Neustoupíme od úsilí uznat jadernou energetiku jako udržitelnou aktivitu a zemní plyn jako klíčové transformační palivo v procesu dekarbonizace," uvádí programové prohlášení.

Počítá se s tím, že vzroste význam zemního plynu, jelikož bude sloužit jako přechodný zdroj k vyrovnávání výkyvů. "Nárůst jeho podílu nás ale nesmí geopoliticky ohrozit. Budeme se snažit získat podíl na terminálu LNG v sousední zemi, abychom měli přístup k více zdrojům," slibuje vláda.

K rozpadu CZT nedojde

Vláda předpokládá, že do konce letošního roku bude hotov nový energetický zákon obsahující principy a požadavky na komunitní energetiku. Vlastníkům by se tak mohla zjednodušit instalace zařízení na domech, získanou energii by navíc mohli sdílet nebo prodávat. Počítá se i s rehabilitací fotovoltaiky, přičemž do roku 2025 by mělo být v Česku instalováno minimálně sto tisíc fotovoltaických střech.

"Fotovoltaika se během minulého desetiletí stala nejlevnějším zdrojem energie. Nové projekty vznikaly raketově po celé Evropě, jen Česko si muselo na novou vlnu zájmu o solární energii počkat. Slib vlády Petra Fialy vybudovat během následujících čtyř let sto tisíc nových solárních střech je jasným závazkem, že to myslí s modernizací české energetiky vážně," hodnotí program vlády Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Velkým tématem je samozřejmě energetická krize. Vláda slibuje, že bude posílena ochrana zákazníků a posíleny nástroje státu pro výkon dohledu nad energetickým trhem. Zároveň by mělo být legislativně vylepšeno fungování dohledu státu při prodeji a distribuci elektrické energie. Malý výrobci energie by se měli dočkat legislativních podmínek pro dodávání energie do sítě za férovou cenu.

Uhelné elektrárny chce současná vládní garnitura odstavovat jen pokud budou zajištěny dostatečné záložní kapacity. "Nepřipustíme rozpad centrálního zásobování teplem, využijeme kombinovanou výrobu elektřiny a tepla a narovnáme podmínky na trhu. Přechod teplárenství k nízkoemisním zdrojům připravíme tak, aby se skokově nezvýšily ceny. Pro dekarbonizaci teplárenství připravíme urychleně strategii, kterou projednáme s relevantními partnery. Budeme vytvářet podmínky pro energetickou transformaci a rozvoj uhelných regionů tak, aby byl možný odklon od uhlí do roku 2033," uvádí prohlášení vlády.

Několik problematických částí?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Ani jsem to nemusel dočíst do konce, když vidím, jak vláda slibuje, ale nemá žádný nástroj k tomu, aby to prosadila. Vzpomeňme na sliby o levném ruském plynu, provedla se plynofikace a vzápětí se zdražil plyn. Plynové kotelny na sídlištích se zastavily, protože chytrý občan si přivedl plyn do domu a drahý centrál odstavil Protože kotelny byly za městem nebo aspoň za sídlištěm, přenesly se takto zplodiny (oxidy dusíku především, ale i uhlíková stopa) na sídliště a zkuste se na takové někdy zajít podívat, když nastane smogovka. Totální rozpad nastal třeba v Jablonci. Tržní mechanismus nám tu zvítězil i nad životním prostředím. Energetické dříví do rychle obnovitelných zdrojů brzy nebude a pstavit elektrické vedení z jaderek do míst spotřeby je dost náročné a občané vždy řvou, že ty dráty na protějším kopci nechtějí, že jim to kazí krásnou vyhlídku... Ano přátelé, hloupost u nás kvete a připomínám tu jen primáře Štrossmajera a jeho holubičky...

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO