2/2023

Není krok jako krok

| autor: Pavel Mohrmann0

Není krok jako krok

Každého čtenáře bude určitě zajímat, co a o kolik a v jaké oblasti je nový zákon jiný a zda jsme se posunuli kupředu. Směr je správný, to ano. Ale abychom se posunuli, musíme jít. Dělat tedy kroky. A jak se říká v jedné dětské hře, uvidíme, zda jsme postoupili o mravenčí krok, o slepičí krok, o sloní krok, nebo jestli se hodinky spláchly do záchodu.

Je to moc těžké a úředníkům odboru odpadů na Ministerstvu životního prostředí není co závidět. Úkol je jasný, nový zákon musí být co nejdříve a není čas. Shodnout se na nějakém kompromisu není snadné a skládkařská lobby je silná a má tuhé kořeny. A je jedno, zda úsměvné výkřiky pro nezvyšování poplatků, pro zvýšení hodnoty výhřevnosti a další proskládkařské argumenty vykřikuje Lojza, Pepa, nebo Béďa.

Dominantní firmy sdružené v České asociaci odpadového hospodářství až zas tak české nejsou a je jim tedy celkem fuk jaký je environmentální a z něho vyplývající budoucí ekonomický dopad tohoto způsobu nakládání s odpadem.

A už v tuto chvíli zaznamenávám, že se objevují texty o tom, že na ukončení skládkování v roce 2024 není Česká republika připravena. Musím se usmívat, když to čtu. Říkám si, zda bychom nepotřebovali nad sebou bič a občas pořádně sešlehat, abychom si uvědomili, kde je realita.

Naše obecní zastupitele zastupují před státem i EU další zastupitelé, kteří nás chtějí trestat za to, že svůj odpad nebudeme nechávat v obecních systémech, ale dovolíme si ho prodat ve výkupně kovů. Toje tedy silná káva.

ČAOH vyvolává paniku demagogickými výkřiky o tom, že občan nebude mít na poplatky, když se zvednou poplatky na skládce a všechno skončí v lese, kam si chodí hrát děti.

Zelení ve své bláhovosti a sektářské víře v recyklaci komunálního odpadu společně se skládkaři zamezili v posledních letech rozvoji jakýchkoli jiných alternativních a hlavně environmentálně přívětivých technologí a tak i energetici prostě skládkařské požadavky příjmou s menším odporem, protože v tuto chvíli stejně není kam ten odpad vozit.

Ale ještě není dobojováno a já jsem přesvědčený, že nový zákon bude krok správným směrem. A že brzy se bude s odpadem nakládat smysluplně.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP