2/2023

Němečtí síťoví provozovatelé se dohodli na odškodnění vlastníků pozemků pro důležitá páteřní vedení

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

pylon-g284ed546b_640
zdroj: pixabay

Němečtí provozovatelé přenosové soustavy TenneT a TransnetBW v prosinci podepsali rámcové dohody se sdruženími zemědělců o odškodnění za využití pozemků pro důležitá kabelová vedení SuedLink a SuedOstLink. K úspěšné dohodě zúčastněných stran došlo po více než dvou letech jednání. Společnost TenneTto uvedla v tiskové zprávě.

Zástupci bádensko-württemberského, bavorského, dolnosaského a durynského sdružení zemědělců a provozovatelé přenosových soustav TenneT a TransnetBW podepsali rámcové dohody o projektech podzemních kabelových vedeníSuedLink a SuedOstLink. Dohody stanoví pravidla pro odškodnění vlastníků a uživatelů pozemků, kteří jsou výstavbou elektrického vedení dotčeni.

Společnosti TenneT a TransnetBW si musí zajistit právo na užívání pozemků dotčených trasou elektrického vedení a poskytnout vlastníkům a zemědělcům, kteří na těchto pozemcích hospodaří, náhradu v souladu s právními normami.

"Všem je nám jasné, že žádný vlastník ani zemědělec si nepřeje takový zásah do své cenné a úrodné půdy. Proto vyvíjíme velké úsilí, abychom je minimalizovali a vzniklé škody spravedlivě a v souladu s právním základem nahradili. Protože je nám jasné, že se společností SuedLink jsme a zůstaneme hosty na cizím pozemku," řekl Dr. Werner Götz, předseda správní rady partnera projektu SuedLink, společnosti TransnetBW, popisuje oblast napětí, ve které rámcová dohoda vznikla.

Společně dohodnutá rámcová dohoda slouží jako základ pro odškodnění všech vlastníků a uživatelů pozemků, kteří jsou dotčeni projektem SuedLink nebo bavorskou částí SuedOstLink, bez ohledu na jejich členství ve sdružení. Stanoví pravidla pro náhradu za užívání pozemků a pravidla pro omezení v užívání pozemků před a po fázi výstavby podzemních kabelových vedení.

"Vedení jako SuedLink a SuedOstLink tvoří páteř energetické transformace, aby byly dodávky elektřiny bezpečné, ekologické a cenově dostupné. Oprávněné obavy musí být náležitě zohledněny. Patří mezi ně zejména zájmy zemědělců. Díky rámcovým dohodám jsme nalezli spravedlivé uspořádání v rámci stávajícího regulačního rámce. To bylo možné jen díky tomu, že zástupci zemědělců byli v této otázce tvrdí, ale vždy jednali konstruktivně,” uvedl Tim Meyerjürgens, člen představenstva společnosti TenneT.

Uzavření dohod, kterému předcházely více než dva roky intenzivních jednání, je důležitým krokem k dokončení obou vedení, jejichž realizace se potýká s několikaletým zpožděním. Původní termín uvedení obou vedení do provozu byl stanoven na rok 2022, tak aby realizace byla v souladu s termínem odstavení posledních jaderných elektráren. Podle nynějšího plánu má být vedení SuedOstLink dokončeno v roce 2027 a SuedLink v roce 2028.

Přibližně 700 km dlouhé spojení SuedLink realizují společnosti TenneT a TransnetBW a vede přes celkem šest německých spolkových zemí: Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko, Durynsko, Hesensko, Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Přibližně 758 kilometrů dlouhý SuedOstLink je projektem společností TenneT a 50Hertz.

Tato vedení jsou základem německé energetické transformace (Energiewende), jelikož právě přenos elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, zejména větrných elektráren na severu, do míst spotřeby, která je z velké části soustředěna na jihu, je největším německým problémem.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP