2/2023

Německý regulátor žádá spolkové země o větší podporu výstavby větrných elektráren

| autor: oEnergetice.cz - Eduard Majling0

Německý regulátor žádá spolkové země o větší podporu výstavby větrných elektráren

Prezident tamního síťového regulátora se tak v nedávném rozhovoru vyslovil pro vyšší podporu novým projektům ze strany jednotlivých spolkových zemí, které jsou podle něj obzvlášť zodpovědné za současnou situaci na trhu.

Intenzivní výstavba větrných elektráren se v posledních letech v Německu stala hlavním nástrojem pro plnění klimatických a energetických cílů v podobě vyššího podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie.

V loňském roce však tempo výstavby začalo prudce zpomalovat, přičemž v prvním čtvrtletí letošního roku se objem nového výkonu propadl na nejnižší hodnotu za posledních 20 let. Z pohledu prvního pololetí růst výkonu oproti loňskému roku poklesl o více než 80 %.

K současné situaci se tak v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung vyslovil i prezident německého síťového regulátora Bundesnetzagentur, podle nějž by jednotlivé spolkové země měly zaujmout jasné stanovisko a podpořit další rozvoj větrné energetiky, aby Německo mohlo dosáhnout svých vytyčených cílů.

„V tomto případě jsou zodpovědné zejména spolkové země. Mnoho ze současných problémů spadá do jejich sféry kompetence,“ uvedl podle serveru cleanenergywire.org v rozhovoru Jochen Homann, prezident Bundesnetzagentur.

Hlavní překážkou pro další výstavbu větrných elektráren v Německu jsou v současné době obtíže v povolovacích řízeních. Prezident regulátora tak naléhá na jednotlivé spolkové země, aby pro projekty větrných elektráren vyčlenily více půdy a zároveň by měly přezkoumat pravidla pro minimální vzdálenosti větrných elektráren od obydlí či jiných objektů a zjistit, zda nejsou příliš striktní.

Zpomalující výstavba zdražuje elektřinu na další roky

Výstavba větrných elektráren v Německu na souši v posledních měsících výrazně zpomaluje, což se projevuje i na situaci na energetických trzích. Podle analytiků oslovených serverem Montel je slabší tempo výstavby jedním z důvodů, proč jsou nyní ceny elektrické energie na německé burze pro rok 2021 vyšší než pro rok 2020.

Pozitivní není ani situace v letošních aukcích, které se opakovaně nedaří zaplnit dostatečným objemem projektů. V poslední aukci, ve které se soutěžilo o 650 WM výkonu, uspěly projekty o výkonu pouhých 208 MW.

S ohledem na slabou účast v aukcích tak lze v následujících letech očekávat pouze omezených přírůstek dalšího výkonu. Hlavní překážkou jsou již zmíněné obtíže se získáváním stavebních povolení.

Zdroj: oenergetice.cz

ilustrační foto/pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP