2/2023

Německo představilo program na podporu výroby vodíku

| autor: Zuzana Vrbová| zdroj: oenergetice.cz0

pinwheels-g5883c9814_640.jpg
zdroj: pixabay

Německo vyhlásí v roce 2022 první tender na světě zaměřený na výrobu vodíku z větrné offshore energie. Podpora ve výši 50 milionů eur bude poskytnuta výrobcům ve výlučné ekonomické zóně Německa v Severním moři.

Německé ministerstvo hospodářství a energetiky zveřejnilo podpůrný program, který umožňuje vyčlenit oblasti v Severním moři pro výstavbu zdrojů, které budou vyrábět elektřinu pro elektrolýzu za účelem výroby zeleného vodíku. Informoval o tom server Recharge News.

Půjde tak veskrze o první výběrové řízení zaměřené na vodík na světě. Ministerstvo uvedlo, že první kolo výběrového řízení je naplánováno na příští rok. Ačkoli je program oficiálně technologicky neutrální, německá vláda předpokládá, že větrná energie na moři je nejpokročilejší technologií umožňující přímou výrobu vodíku na moři prostřednictvím elektrolýzy.

"Výroba zeleného vodíku na moři je skutečnou vizí budoucnosti s vysokým inovačním potenciálem.Výroba vodíku na moři může významně přispět k dekarbonizaci Německa jako průmyslové lokality," uvedl ministr energetiky Peter Altmaier.

Nový program byl oznámen v době, kdy energetický gigant RWE spolu se společností Shell a Siemens Energy oznámili plán do roku 2025 instalovat v blízkosti ostrova Helgoland dvě 14MW větrné turbíny Siemens Gamesa s integrovaným elektrolyzérem pro výrobu vodíku.

Plochy pro výrobu vodíku na moři ve výlučné hospodářské zóně budou přidělovány podle kvalitativních kritérií. Úspěšní uchazeči nejprve získají právo požádat o plánovací řízení v jedné oblasti. V dalším kroku mohou požádat o podporu.

Německá asociace větrných elektráren vládní nařízení zavádějící program uvítala jako první krok k započetí výroby vodíku na moři. Zároveň ale uvedla, že pro skutečné nastartování offshore výroby by bylo zapotřebí určit větší množství ploch v moři. Krom specifikace více oblastí je rovněž zapotřebí vypracování koncepcí pro připojení k síti a také regulační rámec pro schvalování elektrolyzérů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP