2/2024

Německo hledá způsob, jak zrychlit rozvoj solárních elektráren. Představilo návrh solární strategie

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

renewable-energy-g505fdb65f_640
zdroj: pixabay

Německé ministerstvo hospodářstvípředstavilo návrh solární strategie, která má zemi pomoci s urychlením rozvoje těchto zdrojů a dosažením cíle 215 GW instalovaného výkonu do roku 2030. Ke konci roku 2022 činil celkový instalovaný výkon solárních elektráren v Německu 66,5 GW.

Solární elektrárny mají Německu pomoci s dosažením cíle 80% podílu OZE na spotřebě elektřiny do roku 2030 a následným dosažením uhlíkové neutrality v elektroenergetice do roku 2035. Do roku 2030 má proto dle loni definovaného cíle vzrůst jejich instalovaný výkon z necelých 67 GW na 215 GW.

Aby bylo této hodnoty dosaženo, potřebuje Německo významně zrychlit tempo rozvoje těchto zdrojů a do roku 2026 dosáhnout ročního nově instalovaného výkonu 22 GW. Pro srovnání, loni byly v Německu uvedeny do provozu solární elektrárny o instalovaném výkonu 7,2 GW.

Návrh solární strategie

S urychlením rozvoje má pomoci připravovaná solární strategie, jejíž návrh zveřejnilo minulý týden ministerstvo hospodářství. Strategie se zaměřuje na celkem 11 oblastí, které zahrnují mimo jiné zjednodušení stavebního zákona, posílení role agrovoltaiky či dočasné zvýšení maximální velikosti pro elektrárny soutěžící o provozní podporu v aukcích z 20 na 100 MW.

Strategie se zaměřuje také na problémy v oblasti dodavatelského řetězce, jako jsou nedostatek kvalifikované pracovní síly či závislost na dodávkách zařízení z Číny. Konzultační proces k navržené strategii poběží do 24. března a ministerstvo by mělo představit finální verzi začátkem května.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA