2/2023

Německé společnosti prozkoumají možnosti těžby lithia a využití geotermální energie z podzemí Rýna

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

power-plant-67538_640.jpg
zdroj: Pixabay

Německé regionální energetické společnosti Stadtwerke Speyer a Stadtwerke Schifferstadtplánují prozkoumat možnosti získávání lithiaz podzemí řeky Rýn v západním Německu. Teplo ze získaných termálních vod plánují navíc využít pro výrobu elektřiny a tepla.

Termální voda bohatá na minerály v podloží údolí Horního Rýna nabízí jak možnost využití geotermální energie pro výrobu tepla a elektřiny, tak i možnost těžby lithia, uvedly společnosti v tiskové zprávě.

Lithium je nerostná surovina, která se používá především v bateriích pro elektromobily a mobilní zařízení. Poptávka po této surovině v posledních měsících prudce vzrostla, což zhoršila nestabilní geopolitická situace, a očekává se, že bude dále stoupat, uvedla Stefanie Seilerová, starostka města Speyer.

"Doposud se lithium těžilo převážně v zámoří a často za nelidských a životnímu prostředí škodlivých podmínek," uvedla Seilerová."Bylo by proto velkým přínosem, kdyby bylo možné tento alkalický kov těžit v Německu [...] Kromě toho by se tím Německo a Evropa staly méně závislými na mezinárodním dovozu," dodává Seilerová.

Průzkumné ložisko lithia, které se nazývá "Materia", má rozlohu přibližně 150 km2. Aby bylo možné do léta 2023 určit nejbezpečnější a nejefektivnější místa pro vrty, je třeba nejprve prozkoumat geologickou strukturu podloží v hloubce dosahující několika kilometrů, uvedl Gerd Baumann, zástupce ředitele Stadtwerke Schifferstadt.

"S rostoucím trhem elektromobility nabývá lithium, které je potřebné pro výrobu lithium-iontových baterií, stále většího významu a v hornorýnském úvalu ho lze těžit způsobem šetrným k životnímu prostředí," říká Wolfgang Bühring, ředitel Stadtwerke Speyer.

Podobné plány má i německo-australská společnost Vulcan Energy, která na začátku roku získala pět průzkumných licencí v Hornorýnské rovině. Společnost German Lithium v lednu přišla s pochybnostmi ohledně rentability svých plánů na získávání lithia ve východním Krušnohoří na jihu Saska, důvodem je pomalý postup.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE