2/2022

Německé společnosti prozkoumají možnosti těžby lithia a využití geotermální energie z podzemí Rýna

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

power-plant-67538_640.jpg
zdroj: Pixabay

Německé regionální energetické společnosti Stadtwerke Speyer a Stadtwerke Schifferstadtplánují prozkoumat možnosti získávání lithiaz podzemí řeky Rýn v západním Německu. Teplo ze získaných termálních vod plánují navíc využít pro výrobu elektřiny a tepla.

Termální voda bohatá na minerály v podloží údolí Horního Rýna nabízí jak možnost využití geotermální energie pro výrobu tepla a elektřiny, tak i možnost těžby lithia, uvedly společnosti v tiskové zprávě.

Lithium je nerostná surovina, která se používá především v bateriích pro elektromobily a mobilní zařízení. Poptávka po této surovině v posledních měsících prudce vzrostla, což zhoršila nestabilní geopolitická situace, a očekává se, že bude dále stoupat, uvedla Stefanie Seilerová, starostka města Speyer.

"Doposud se lithium těžilo převážně v zámoří a často za nelidských a životnímu prostředí škodlivých podmínek," uvedla Seilerová."Bylo by proto velkým přínosem, kdyby bylo možné tento alkalický kov těžit v Německu [...] Kromě toho by se tím Německo a Evropa staly méně závislými na mezinárodním dovozu," dodává Seilerová.

Průzkumné ložisko lithia, které se nazývá "Materia", má rozlohu přibližně 150 km2. Aby bylo možné do léta 2023 určit nejbezpečnější a nejefektivnější místa pro vrty, je třeba nejprve prozkoumat geologickou strukturu podloží v hloubce dosahující několika kilometrů, uvedl Gerd Baumann, zástupce ředitele Stadtwerke Schifferstadt.

"S rostoucím trhem elektromobility nabývá lithium, které je potřebné pro výrobu lithium-iontových baterií, stále většího významu a v hornorýnském úvalu ho lze těžit způsobem šetrným k životnímu prostředí," říká Wolfgang Bühring, ředitel Stadtwerke Speyer.

Podobné plány má i německo-australská společnost Vulcan Energy, která na začátku roku získala pět průzkumných licencí v Hornorýnské rovině. Společnost German Lithium v lednu přišla s pochybnostmi ohledně rentability svých plánů na získávání lithia ve východním Krušnohoří na jihu Saska, důvodem je pomalý postup.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF