1/2024

Největší nizozemská plovoucí solární elektrárna byla uvedena do provozu

| autor: oEnergetice.cz - Jan Votruba0

Největší nizozemská plovoucí solární elektrárna byla uvedena do provozu

Zpravodajský portál Energy Live News informoval o spuštění plovoucí solární farmy v Nizozemsku. Projekt nese označení Sekdoorn a měl by být největší plovoucí solární elektrárnou na území Nizozemska. Elektrárnu vybudovala německá společnost BayWa ve spolupráci s nizozemskou firmou GroenLeven. Solární farma se nachází v blízkosti města Zwolle.

Projekt Sekdoorn je již třetí instalací společnosti BayWa v Nizozemsku. Společnost dříve postavila plovoucí solární elektrárny Weperpolder o instalovaném výkonu 2 MW a Tynaarlo o instalovaném výkonu 8,4 MW. Společnost má v plánu na území Nizozemska vybudovat další plovoucí solární elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 100 MW.

„Tyto instalace jsou důležitým rozšířením pozemních konstrukcí a chytrým doplňkem za účelem zlepšení systému „double function“ pro solární aplikace, jako jsou například projekty společností AgriSolar či Carports v oblasti integrovaných fotovoltaik nebo fotovoltaik na střechy,“ prohlásil šéf projektu pan Benedikt Ortmann.

Přehrady, rybí farmy či jezera v uhelných dolech

Plovoucí solární elektrárny se nemusí nacházet pouze na moři, ale na téměř všech dostatečně velkých vodních plochách, jako jsou například přehrady, rybí farmy či umělá jezera na území bývalých uhelných dolů. Společnost BayWa zde vidí obrovský potenciál pro Evropu a plánuje různé projekty v Německu, Francii, Itálii či Španělsku.

Potenciál podobných řešení byl již dříve zkoumán ve studii německého Fraunhoferova institutu, který kalkuloval s možností instalací plovoucích solárních elektráren na jezerech vytvořených ze zavřených uhelných dolů. Dle institutu je potenciál v Německu pro tyto projekty až 15 GW instalovaného solárního výkonu. Report na podobné téma vydala i Skupina Světové banky.

Zdroj: oenergetice.cz

Zdroj úvodní fotografie: Martin Godwin, The Guardian

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling