1/2024

Nečinnost vlády brání výstavbám větrných elektráren ve Francii

| autor: oEnergetice.cz - Jana Červinková0

Nečinnost vlády brání výstavbám větrných elektráren ve Francii

Realizace větrných elektráren ve Francii trvá přibližně dvakrát déle než průměrně ve zbytku Evropy. Informoval o tom portál Euractiv

V prosinci 2017 nejvyšší správní soud zrušil nařízení, které udělovalo pravomoc regionálním prefektům vydávat povolení v oblasti životního prostředí, jež je potřebné pro stavbu nových větrných elektráren. Nyní tedy není jisté, kdo může povolení pro výstavbu větrných elektráren vydávat.

„Otázka toho, kdo může vydávat povolení pro větrné elektrárny ve Francii, je nevyjasněná už více než rok. Výsledkem je, že nyní nejsou vydávána žádná povolení v oblasti životního prostředí, což zdržuje nové projekty.“

Giles Dickson, CEO WindEurope

Podle kanceláře francouzského ministra ekologie loni poklesl objem schválených projektů o 22 % ve srovnání s předchozím rokem.

Průměrný čas pro realizaci nových větrných elektráren je ve Francii 6 až 8 let. Dle WindEurope je to dvojnásobek evropského průměru.

Nová směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie, která byla přijata v loňském roce, určuje limity pro administrativní procesy na 3 roky pro nové projekty a 2 roky pro přestavby (repowering).

Ještě horší je stav výstavby větrných elektráren na moři. Ani jediná turbína nebyla ve Francii nainstalována od roku 2012, kdy se země zavázala vybudovat první experimentální farmu větrných elektráren u pobřeží Bretaně.

Projekt byl nedávno pozastaven, když francouzské úřady zjistily, že plánované náklady, se kterými souhlasily v roce 2012, jsou nyní vysoko nad hranicí konkurenceschopných tržních cen.

Negativní postoj vlády k větrným elektrárnám?

Francouzská vláda dle slov portálu Euractiv často využívá „pochybných argumentů“ k blokaci výstavby větrných elektráren. Jako příklady zmiňuje blízkost elektráren radarům, nebo památek UNESCO.

Jeden z projektů, který byl vzdálen 30 km od památky na seznamu světového dědictví UNESCO, katedrály Chartres, byl úspěšně zablokován z „vizuálních“ důvodů. Podobně nedošlo k výstavbě větrných elektráren potenciálně ležících 15 km od vinic opět zapsaných na seznamu UNESCO.

Podle Euractiv je problém s větrnými elektrárnami spíše politický než administrativní. I perspektivní projekty bývají v některých případech přerušeny kvůli negativnímu názoru prefektury a samotný rozvoj projektu trvá velice dlouho.

Francie ovšem není jediným případem. Developeři si stěžují, že v Evropě je čím dál tím náročnější, časově i finančně, projít celým povolovacím procesem.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag