Reklama

11. 1. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Nebudeme skládkařskou velmocí

V pražské kavárně Louvre na Národní třídě proběhla 10. ledna již po několikáté diskuze nad aktuálním stavem odpadového hospodářství a vývojem nové legislativy.

Pořádajícími byli stejně jako loni na podzim společnost CETA ve spolupráci s časopisem Trade-off a stejně jako minule byli za řečnickým stolem zajímaví hosté.

Ředitel odboru odpadů Jaromír Manhart shrnul cíle našeho odpadového hospodářství, které si ČR vytyčila splnit do roku 2020 a co bude splnění těchto cílů znamenat i do roku 2030, což je další velmi důležité datum v evropském odpadovém hospodářství.

Zmínil se také o nejbližší budoucnosti, tedy o roce 2017. "V prvním čtení je právě novela Zákona o obalech," uvedl. Objasnil konkrétně, jak bude novela řešit regulaci plastových tašek a modelu jak to bude v supermarketech vypadat a jakou budou mít roli vlastní tašky nakupujícími přinesené.

Připomněl, že koncem roku 2016 byly vydány dvě vyhlášky. Vyhláška č. 294 a vyhláška č. 437. (oběma vyhláškám jsme se věnovali v textech: Novela vyhlášky č. 294. Co říká praxe? a Ve sbírce zákonů vyšla vyhláška č. 437/2016).

Jaromír Manhart dále vysvětlil cíl nového ZOO. "Cílem nového zákona je zvýšit recyklaci a využívání odpadu, jak materiálově tak i energeticky. Chceme odpad odklonit ze skládek. Jsme skládkařskou velmocí a to platí stále. Jenže my jí nechceme být. Chceme odpad vracet zpět do výrobního cyklu, využívat ho," odkryl Jaromír Manhart a pokračoval: "Odpad v současné době končí na 178 skládkách. Proti těmto stojí tři ZEVO a nově se k nim přidává čtvrté."

%pst%

Po té hovořil o dalších aspektech odklonu odpadu ze skládek. Připomněl přímé úspory, zlepšení životního prostředí, redukci skleníkových plynů a prevenci havárií způsobených skládkami, jejichž sanace stojí nemalé ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372