2/2022

Na chlazení záleží: Proč je CO2 přirozená volba?

| zdroj: TZ Panasonic0

Kondenzační jednotky Panasonic s chladivem CO2 jsou ideálním chladicím systémem pro prodejny potravin
zdroj: Kondenzační jednotky Panasonic s chladivem CO2 jsou ideálním chladicím systémem pro prodejny potravin

K vyřazování látek poškozujících ozónovou vrstvu (jedná se například o freony) dochází po celém světě v zájmu ochrany životního prostředí. Společnost Panasonic se zařadila mezi firmy, které pracují na technologiích pro boj s klimatickou změnou a vyvíjejí účinná řešení využívající alternativy ke konvenčním chladivům. Mezi nejúčinnější alternativy patří oxid uhličitý.

Historie využívání CO2 pro účely chlazení se začala v Panasonic Heating & Cooling Solutions psát v roce 2010. Společnost tehdy představila svou vůbec první jednotku CO2 Cold Chain pro maloobchodní aplikace v Japonsku a v roce 2017 chlazení oxidem uhličitým uvedla v Evropě.

Dnes je Panasonic hrdý na to, že má celou řadu inovativních řešení chlazení, včetně nejnovější středně a nízkoteplotních 4HP jednotek, uvedených na trh na začátku roku 2022. Navíc se letos Panasonic zavázal rozšířit své portfolio chladicích řešení využívajících zmíněné přírodní chladivo.

Oxid uhličitý a jeho výhody

CO2 má jako přírodní chladivo oproti jiným látkám mnoho výhod:

  • Velmi dobrý součinitel prostupu tepla.
  • Relativní imunita na tlakové ztráty.
  • Velmi nízká viskozita.
  • Malý dopad na životní prostředí.

Přírodní chladivo CO₂ rovněž není tak toxické ani hořlavé jako jiné alternativy. Má navíc nulovou hodnotu ODP (Potenciál k poškozování ozónové vrstvy) a GWP (Potenciál globálního oteplování) na hodnotě 1. To z oxidu uhličitého dělá nesmírně atraktivní chladivo z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí, protože v případě úniku se do atmosféry uvolní pouze přírodní látky. Má také schopnost rekuperace tepla s možností jeho dalšího využití.

Kondenzační jednotka Panasonic s přírodním chladivem CO2

Rostoucí řada vysoce kvalitních chladicích řešení Panasonic využívajících přírodní chladivo CO2 (R744) nyní nabízí chladicí výkony od 2 kW do 16 kW. Jednotky jsou ideální pro instalaci v chladicích skříních, chladírnách, mrazírnách v maloobchodech s potravinami a dále v hotelech, skladech, večerkách, v oboru zdravotnictví (např. farmaceutické laboratoře) nebo průmyslu (např. zpracování potravin).

Chcete-li se dozvědět více o řadě CO2 Cold Chain společnosti Panasonic, navštivte stránky www.aircon.panasonic.eu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia