1/2024

Montel: O zavedení minimální ceny emisí CO2 v Nizozemsku se bude hlasovat ještě před létem

| autor: oEnergetice.cz - Jan Budín0

Montel: O zavedení minimální ceny emisí CO2 v Nizozemsku se bude hlasovat ještě před létem

Výrobci elektřiny spalující fosilní paliva by tuto novou uhlíkovou daň měli začít platit od 1. ledna 2020.

Na konci prosince loňského roku představila nizozemská vláda plány na zavedení uhlíkové daně od 1. ledna 2020. Podle zdrojů zahraničního serveru Montel by mělo finální hlasování o tomto návrhu proběhnout ještě před létem.

Poslední návrh hovoří o počáteční hodnotě uhlíkové daně ve výši 12,3 EUR/t CO2, namísto původně plánovaných 18 EUR/t CO2. Hodnota uhlíkové daně by následně měla růst až na 31,9 EUR/t CO2 v roce 2030, což je také mírnější hodnota než původně plánovaných 43 EUR/t CO2.

Nizozemská vláda přistoupila k zavedení uhlíkové daně v reakci na dlouhodobě nízkou cenu emisních povolenek v rámci evropského systému EU ETS.  Ta však v loňském roce vzrostla na více než trojnásobek a aktuálně se pohybuje mezi 20 a 25 EUR/t CO2.

Podobný systém je již od roku 2013 zavedený ve Spojeném království, kde je aktuální hodnota uhlíkové daně, která se připočítává k ceně emisních povolenek, stanovena na 18 liber za tunu CO2.

Právě zavedení uhlíkové daně je označováno za jeden z hlavních důvodů zásadní proměny zdrojového mixu Velké Británie, kdy podíl uhelných elektráren na výrobě elektřiny klesl na úkor obnovitelných zdrojů a elektráren spalujících zemní plyn z téměř 40 % v roce 2012 na necelých 6 % v roce 2018.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP