3/2022

Mohou plasty přispět ke klimatické neutralitě?

| autor: František Vörös, konzultant0

pexels-polina-tankilevitch-5719824.jpg
zdroj: pexels

Hospodářská komora ČR, zastoupená viceprezidentem Radkem Jakubským, ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR, zastoupeným ředitelem Ivanem Součkem, uspořádaly 6. října seminář k problematice chemických recyklací plastových odpadů.

Z vlastního vystoupení na téma „Rozpouštědlová technologie využití plastových odpadů“ uvádím úvodní obrázek o očekávané výrobě a spotřebě plastů v roce 2050.

plasty_produkec.png

Cíl Evropské komise recyklovat v roce 2025 celkem 10 mil. tun plastových odpadů je mechanickými postupy nerealizovatelný. V současné době se dle agentury AMI recykluje na 1 100 linkách pouze 4 mil. tun/za rok, z toho necelý 1 mil. tun připadá na PVC v rámci dobrovolné iniciativy VinylPlus.

Asociace Plastics Europe očekává značné investice do chemických recyklací. V roce 2030 ve výši 7,2 miliard euro, což by přispělo 3,4 mil. tunami recyklátu.

Prezidenti společností Dow a LyondellBasell vyzvali na tiskové konferenci ve Washingtonu 1. září představitele OSN k vypracování a přijetí Globální dohody o recyklaci plastů se stejnou závazností, jakou má Pařížská dohoda o klimatu. V pátém bodě jejich návrhu připomínají nejednotnou metriku při vykazování plastových odpadů a jejich využití.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur