1/2022

Množství exportovaného odpadu z EU rekordně vzrostlo. Dominuje jeden druh

| autor: Martina Jandusova1

pexels-alex-fu-2967770.jpg
zdroj: pexels

V minulém roce došlo k rekordnímu navýšení množství odpadů, které členské státy vyvezly za hranice. Zdá se, že evropské plány na skutečnou recyklaci se zatím míjí účinkem.

Čína, která byla v předešlých letech hlavní destinací, kde končil evropský odpad, sice zpřísnila podmínky pro přijímání odpadu ze zahraničí, členské státy si ale se situací poradily a odpady přesměrovaly jinam. Již v roce 2020 Eurostat zveřejnil údaje, z nichž vyplynulo, že export odpadů začal po čínské stopce mířit do Turecka a Indie.

Čísla ze statistiky Eurostatu za loňský rok ukazují, že nedošlo ke zlepšení. Naopak vývoz odpadu z EU do zemí mimo EU dosáhl rekordních hodnot.

Čísla stoupají v obou směrech

V roce 2021 se evropský export odpadu do zemí mimo EU zvýšil na 32,98 milionů tun. V porovnaní s rokem 2020, kdy bylo vyvezeno 32,81 mil. tun, jde o další zvýšení vývozu o téměř 200 tisíc tun. Podle Eurostatu čísla z minulého roku představují 77 % nárůst exportu od roku 2004.

Dle statistiky sice čísla v některých obdobích mírně klesají, dlouhodobě ovšem dochází ke zvyšování evropského vývozu odpadu. Rostoucí trend vykazuje i import odpadu. Od roku 2004 se zvýšilo množství odpadu dovezené ze zemí mimo EU o 11 %. V loňském roce čítal import odpadu 19,7 milionů tun.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Jasně že se plány EU míjí účinkem, odpadová mafie žádné měny nepřipustí, ona recyklovat nechce, to stojí peníze a nejlevnější je odpad zahodit. Bohužel politici a vlády tomu jen nečině přihlíží - a často to i podporují. Jako u nás. Prý třídíme a recyklujeme. Potěmkin by se u nás mohl učit.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO