1/2024

Mnohé e-shopy se stávají černými pasažéry systému likvidace elektroodpadu

| autor: Tisková zpráva EKOLAMP0

Mnohé e-shopy se stávají černými pasažéry systému likvidace elektroodpadu

Prodejci elektroniky výrobců mimo Evropskou unii vědomě či z neznalosti parazitují na současném systému likvidace elektrických a elektronických zařízení, a stávají se tak černými pasažéry systému (tzv. freeriding). Ten ukládá výrobcům zřídit, financovat a provozovat systém zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení (tzv. WEEE Directive).

V praxi to znamená, že tito on-line prodejci nepřispívají do systému zpětného odběru elektroodpadu a ani neplní další zákonné povinnosti. Řešení tohoto problému hledali účastníci celoevropské konference zaměřené na recyklaci a likvidaci elektrických a elektronických zařízení, kterou organizovala mimo jiné asociace EucoLight, jež se zabývá sběrem a recyklací světelných zdrojů a svítidel.

Peter Börkey z Organizace pro hospodářskou spolupráci (OECD) předložil první analýzy, ze kterých vyplývá, že freeriding, tedy zmiňované zneužívání systému on-line obchodníky, představuje asi 5-10 % všech prodejů.

„Tato nekalá praxe, tedy obcházení stávajícího systému zpětného odběru, staví poctivé obchodníky do nevýhodné pozice, a je proto třeba ji změnit,“ říká Zuzana Adamcová ze společnosti Ekolamp, která je členem asociace EucoLight.

Účastníci konference se shodli, že tvůrci legislativy by měli zvážit změnu pravidel. „Na on-line prodejce zboží pocházejícího mimo EU by měly přejít stejné zákonné povinnosti stran likvidace elektroodpadu, jaké mají evropští výrobci,“ dodává Zuzana Adamcová.

Současně s úpravou legislativy je zapotřebí vzdělávat on-line obchodníky, protože řada z nich si neuvědomuje, že musí zmiňované zákony dodržovat. Součástí by mělo být i lepší vymáhání zákonných povinností.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ