1/2024

MMR: Výzva na zateplování bytových domů a novelizovaný program Výstavba jsou zahájeny

| autor: MMR0

MMR: Výzva na zateplování bytových domů a novelizovaný program Výstavba jsou zahájeny

„Požadavky na energetické standardy jsou nekompromisní, a protože náklady na modernizaci nejsou nízké, věřím, že finanční pomoc Fondu potenciální žadatelé využijí. Vylepšili jsme také program Výstavba pro obce, který po rozhovorech se starosty a starostkami doznal významných změn. Díky jeho novelizaci bude pro obce jistě zajímavější,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

V případě programu Zateplování byly finance vyčleněny z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Program je určen pro vlastníky nebo spoluvlastníky bytových domů nebo nemovitostí, jejichž součástí je bytový dům, není ho však možné využít pro zateplování domů v Praze.

Maximální výše úvěru je 90 milionů korun, nejméně si lze půjčit 500 tisíc korun. Nejdelší doba splatnosti úvěru je stanovena na 20 let. Na zateplení je možné využít i kombinaci úvěru a dotace, kterou poskytuje Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci výzvy IROP. Podmínkou pro poskytnutí úvěru je dosažení nejméně 20% úspory spotřeby energie oproti stavu před modernizací. Žádost o úvěr je třeba podat ještě před zahájením stavebních prací.

Novelizovaný program Výstavba pro obce umožní obcím využít dotaci či úvěr i na jiné, nežli zatím definované objekty. Např. přestavbu rodinných domů na bytové domy, brownfieldy, nástavby, vestavby, přístavby. Důležitá bude také změna příjmových kritérií u sociálních bytů. Bude možné rekonstruovat i objekty, které v době podání žádosti nejsou využívány pro bydlení.

Očekáváme tedy výrazný nárůst zájmu o program ze strany obcí, protože jsme vyšli vstříc téměř všem jejich argumentům, které jsme akceptovali a respektovali, protože starostové a starostky jsou ti, kdo znají nejlépe svoji potřebu a situaci.

Foto: MMR

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling