1/2021

Minimální odstávka při požáru v Kolíně. Firma měla velmi dobrý krizový plán

| zdroj: Veolia0

IMG_5660.jpg
zdroj: veolia.cz

Požár v kolínské elektrárně byl zatěžkávací zkouškou pro energetickou divizi skupiny Veolia. Díky připravenosti a zkušenostem silné nadnárodní společnosti se ji podařilo zvládnout a domácnosti napojené na centrální zásobování teplem si užívaly závěr roku v teple a komfortu.

“Po svátečním víkendu, v pondělí 28. prosince, nás všechny zasáhla zpráva o požáru v kolínské elektrárně. Příčiny požáru, který se naštěstí obešel bez zranění, se nadále vyšetřují. Už teď je ale jasné, že náš tým dokázal v krizi maximum,” říká Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia energie.

V Kolíně před jedenáctou

V pondělí 28. prosince krátce před jedenáctou hodinou dopolední došlo k výbuchu v budově kotelny areálu elektrárny Veolia Energie Kolín.

“Požár se hasičům podařilo uhasit po 16. hodině. V průběhu výbuchu či hašení požáru nebyl naštěstí nikdo z našich zaměstnanců ani hasičů zraněn. Způsobené škody na majetku a neprovozu standardních výrobních zdrojů se ale vyšplhají do desítek milionů korun,” popisuje událost Jaroslav Rezek, ředitel společnosti Veolia energie Kolín.

Lze podobným událostem předejít?

Podobné krizové situace jsou naštěstí velmi ojedinělé. Zcela zabránit jim ale bohužel nelze. Kolínská událost nicméně prokázala, že Veolia Energie, jako člen nadnárodní skupiny, je na ně plně připravena a dokáže zajistit dodávky tepla a teplé vody s minimálním výpadkem.

“Konkrétně v případě Kolína domácnosti pocítily požár jen chladnějším radiátorem na 2 až 3 hodiny a bez omezení jsme zajistili dodávky tepla pro Nemocnici Kolín, domy seniorů i dětské centrum Kolín,“ zdůrazňuje Martin Brůha, ředitel regionu Čechy.

Díky centrálnímu zásobování

Jak se podařilo tak rychle zajistit náhradní zdroj tepla? Domácnosti, nemocnice, školy i výrobní firmy v Kolíně jsou napojeni na centrální zásobování teplem, někdy také označované jako dálkové vytápění. Jde o systém, který rozvádí teplo a teplou vodu z centrálních zdrojů k zákazníkům v městských částech, sídlištích, bytových domech či průmyslových areálech.

A systémy centrálního zásobování teplem jsou na podobné situace připraveny, mají totiž záložní zdroje tepla. Navíc spolehlivý a silný dodavatel tepla má zpracovaný také komplexní krizový plán.

“Každá tepelná soustava skupiny Veolia Energie je zabezpečena záložními výrobnami tepla. Snižujeme tak závislost na jednom druhu paliva a v případě mimořádných událostí dokážeme velmi rychle nahradit problémový zdroj tepla jiným,” potvrzuje Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia energie.

Jak to bylo v případě Kolína?

Okamžitě po havárii byla spuštěna záložní výtopna Východ v areálu Lihovaru, která posloužila jako náhradní zdroj zásobování. Velmi rychle byla posílena také dodávka páry od společnosti Lučební závody Draslovka a během noci z pondělí na úterý se podařilo zprovoznit i plynový kotel K6 v Elektrárně Kolín. V úterních dopoledních hodinách tak již byla plně obnovena dodávka tepla všem odběratelům.

"Jak se říká, cvičení dělá mistra. Velmi se nám osvědčily pravidelné tréninky zaměstnanců s profesionálními hasiči a také naše prozíravost. V průběhu loňského léta jsme si v Kolíně odzkoušeli provoz výhradně na plyn, což velmi zrychlilo jeho zprovoznění při mimořádné události. Smluvně jsme také měli garantovanou dodávku páry od našeho partnera, společnosti Lučební závody Draslovka. To vše pomohlo obnovit dodávky tepla a teplé vody v rekordně krátkém čase,“ připomíná Martin Brůha výhody centrálního zásobování.

Kolínská událost jednoznačně prokázala výhody centrálního zásobování teplem. A také to, že skupina Veolia Energie je silným partnerem, který svým zákazníkům zajistí dodávky tepla i při tak mimořádných událostech, jakou byla ta kolínská.

“Náš tým udělal maximum pro komfort našich klientů a jsem na něj právem hrdý. Naše velké díky dále patří hasičům za jejich nasazení a představitelům města a našim zákazníkům za nadstandardní vztahy, které nám usnadnily krizovou komunikaci,“ uzavírá Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia energie.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo