1/2024

Miliardy v energetice pro české firmy. Nejvíc šancí je v Latinské Americe, Asii a chytrých sítích, ukazuje nová publikace

| zdroj: Svaz moderní energetiky0

Miliardy v energetice pro české firmy. Nejvíc šancí je v Latinské Americe, Asii a chytrých sítích,

Publikaci českým exportérům představili v první polovině tohoto měsíce její tvůrci ze Svazu moderní energetiky, agentury CzechTrade a České exportní banky na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Česká stopa je součástí velkých projektů klíčové energetické infrastruktury mnoha desítek zemí. Tuzemské firmy teď mohou využít globální proměnu energetických zdrojů a chytré technologie. Máme na to špičkové odborníky v oblasti energetiky, unikátní schopnosti originálně řešit situaci a neotřele inovovat a přitom respektovat udržitelný rozvoj a brát ohled na budoucí generace,“ řekl při představení publikace ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Inovace v oblasti technologií solárních a větrných elektráren, akumulace energie či elektromobility pomohly vytvořit zcela novou část moderní energetiky. Symbolem proměny světové energetiky je postupný útlum spalování uhlí.

Ve spolupráci s veřejným sektorem chcemečeským firmám přiblížit možnosti, které tento svět nabízí. Vedle světově věhlasných českých značek jako jsou Baťa, Zetor, Škoda, Avast a Budějovický Budvar mohou přibýt nová jména spojená s řešeními v oblasti akumulace energie, automatizace budov či chytrých sítí,” vysvětlil Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

V moderní energetice se každým dnem dynamicky rozvíjejí státy v Africe, Jižní a Střední Americe nebo Asii. Tvůrci si vybrali ty země, které jsou pro české firmy nejvhodnější.

„Mix zemí prezentovaných v brožuře ukazuje na potřebu modernizovat energetický sektor nejen v nejvyspělejších zemích, ale i v rozvojovém světě. Pro dodavatele je proměna energetiky samozřejmě i branou k miliardovým dodávkám. Jedná se o velmi složitý obor, v němž jsou potřeba relevantní informace a pochopení složité legislativy. A právě zde agentura CzechTrade může na místě pomoci prošlapat cestu českým firmám,uvedl ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

Například Německo podniká kroky ve vývoji vodíkové infrastruktury. Investice ve výši desítek miliard EUR pak vyvolá schválený útlum uhlí. Dále v moderní energetice vynikají Spojené arabské emiráty, které se soustředí především na rozvoj solární energie. Výroba ve fotovoltaických parcích vzroste ze 4,76 TWh v roce 2019 do deseti let na téměř trojnásobek.

Nejvíc příležitostí je v Latinské Americe a Asii

Nejvíc příležitostí v současné době nabízí Latinská Amerika, kde přeje rozvoji nízkouhlíkové energie hned pět zemí vhodných pro tuzemské exportéry. Působivé ambice má například chilský plán, který počítá s výrobou 60 % energie z moderních obnovitelných zdrojů do roku 2035 a 70 % do roku 2050.

Právě solární energetika může narůst až na 20 GW instalovaného výkonu a větrné elektrárny mají také potenciál až 20 GW. Dalším jejich projektem je instalace chytrých elektroměrů pro průmyslové pod­niky a domácnosti.

V rámci asijského trhu se Vietnam dostává do role tygra. Podle aktuální energetické koncepce vzroste spotřeba elektřiny na 265–278 TWh v roce 2020 a 572–632 TWh v roce 2030. V současnosti mají největší podíl v obnovitelných zdrojích velké vodní elektrárny. Dále solární energie a v tradičně zemědělském státě má velký potenciál využití bioplyn. Vláda také schválila investiční politiku projektu Aplikace inteli­gentní sítě pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie a efek­tivní využití energie pomocí nevratné ODA německé vlády.

Víc než polovina představených trhů ovšem vzhledem ke své náročnosti může českým firmám přinést jisté nesnáze v oblasti financování. „V jistých případech se dá předpokládat, že se tuzemští exportéři bez podpořeného financování neobejdou. Právě proto jsou zde nástroje České exportní banky, které usnadní vstup tuzemských vývozců na náročné trhy,“ uzavírá předseda představenstva a generální ředitel České exportní banky Jaroslav Výborný.

Publikace „Zapojení moderní energie - exportní příležitosti pro moderní energetiku“ je k dispozici také v elektronické podobě na www.modernienergetika.cz/publikace/.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling