1/2024

Konference EucoLight 2024: kam směřuje recyklace elektroodpadu

| zdroj: TZ Ekolamp0

240523_LEONARDO_EVENT_ECOLAMP_0281_ALTA-50-1024x683[6742595] (1)
zdroj: Ekolamp

Mezi hlavní témata letošní konference EucoLight patřila připravovaná evropská legislativa o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, online free riding a udržitelnost v oblasti zpětného odběru. Letošní sedmý ročník konference se konal 23.–24. května 2024 v italských Benátkách – Mestre. Ze získaných informací budou moci čerpat i tuzemští členové kolektivního systému Ekolamp, který je dlouholetým členem evropské asociace EucoLight.

V části věnované legislativě nejprve představila zástupkyně Evropské komise Kerstin Lichtenvort výzvy a očekávané dopady připravované regulace o Odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ). Následovaly příspěvky a podnětná diskuze ke klíčovým aspektům průběžného hodnocení stávající směrnice OEEZ. Dále se diskuse zaměřila na problematiku free ridingu, což je snaha některých importérů elektrozařízení vyhnout se placení příspěvků na recyklaci a dalším legislativním povinnostem. Generální tajemník EucoLight Marc Guiraud shrnul nejnovější vývoj v této oblasti jak na evropské úrovni, tak na úrovni jednotlivých zemí.

Mezi nová témata patřilo měření výkonnosti, kterému se věnovala Vanessa Forti z Institutu OSN pro vzdělávání a výzkum (UNITAR). Informovala o statistikách a nástrojích pro výpočet elektroodpadu. Podle celosvětové studie The Global E-Waste Monitor 2024, kterou vypracoval UNITAR, bylo v roce 2022 na celém světě vyprodukováno přibližně 62 milionů tun elektroodpadu. Evropa je s mírou sběru a recyklace 42 % považována za průkopníka v této oblasti s nejkomplexnější legislativou odpovědnosti výrobců.

Téma udržitelnosti se mimo jiné zaměřilo na to, jak sběr a recyklaci ovlivní digitální pas výrobku vytvořený na základě nového nařízení EU o ekodesignu. Diskutovalo se také o povinném nefinančním reportingu firem a jeho dopadech na organizace odpovědnosti výrobců. Podnětné byly i příspěvky o efektivních kontrolách v případě environmentálních přestupků a využití umělé inteligence pro oběhové hospodářství.

K oblíbeným částem konference každoročně patří také sdílení osvědčených postupů v oblasti udržitelnosti a zpětného odběru na úrovni jednotlivých zemí. Tentokrát se členové EucoLight podělili o poznatky týkající se inteligentních sběrných nádob, moderního sběru a recyklace LED žárovek či zřízení dárcovských portálů pro použité a neprodané výrobky, jejichž cílem je předcházet vzniku odpadu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA