Se zástupci vodárenských společností, obcí z Frýdlantského výběžku, ale i kraje, České geologické služby či Ministerstva zemědělství probral dosud získané informace i data k vlivu těžby na podzemní i povrchové vody, a to jak té probíhající, tak i jejího plánovaného rozšíření až k českým hranicím.
Vládní pracovní skupina se sešla podruhé, aby shrnula dosud získaná data zejména od polské strany, ale i aktuální stav projektu České geologické služby. Jeho cílem je zajistit geologicko-hydrologické podklady pro jednoznačné určení míry vlivu těžby v Turówě na podzemní i povrchové vody na Frýdlantsku a Hrádecku, zmírnit její dopady a specifikovat možná nápravná opatření.
Zároveň se v průběhu loňského roku k tématu scházela pravidelně česko-polská expertní skupina pod vedením MŽP, která si vyměňovala chybějící data a informace.
„Dnes jsme se jasně shodli na tom, že nemůžeme připustit situaci, že lidé nebudou mít vodu. Teprve až dokumentace EIA k záměru rozšíření těžby v Turówě, na niž čekáme od polské strany, prokáže skutečný vliv na úbytek vod na území ČR. Proto je třeba připravit se dopředu.
Je rozumné udělat projektovou přípravu konkrétních kroků, která v rozhodující době umožní rychlou realizaci opatření na zajištění zdrojů pitné vody pro obyvatele Frýdlantska. Proto společně s Ministerstvem zemědělství připravíme materiál do vlády, který popíše současný stav a možný návrh řešení s přesným harmonogramem.
Tento materiál vypracujeme v horizontu měsíce a vláda pak rozhodne o případné finanční podpoře. Na té by se podílel kraj, vodohospodářské společnosti a stát. V tuto chvíli se bavíme o prvních desítkách milionů, maximálně 150 milionech korun,“ shrnuje výsledky dnešního jednání vládní pracovní skupiny k Turówu ministr životního prostředí Richard Brabec.
Zároveň dodal, že bude tvrdě hájit zájmy občanů při vyjednáváních s Polskem, pokud by se s jistotou prokázal vliv těžby v Turówě na úbytek podzemních či povrchových vod v ČR.
Komentáře