1/2024

Kombinace předpovědi silné výroby OZE a teplého počasí vyvíjí tlak na pokles velkoobchodních cen elektřiny

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-tayssir-kadamany-7358746
zdroj: pexels

Jakinformujezahraniční energetický portál Montel, tak předpověď silné výroby obnovitelných zdrojů energie až do poloviny dubna vyvíjí tlak na krátkodobé forwardové ceny elektřiny. V kombinaci s aktuálně panujícím nadprůměrně teplým počasím, které snižuje spotřebu energií za účelem vytápění, se daří EU držet stav zásobníků s plynem na velmi dobré úrovni. To následně vyvíjí tlak i na pokles dlouhodobého forwardu. Výraznější pokles cen elektřiny nicméně limituje vysoká cena emisní povolenky.

Silná výroba obnovitelných zdrojů v Německu

Výkon německých solárních elektráren dodávaný do sítě se má v nynějším týdnu pohybovat na úrovních mezi 10-15 GW, přičemž v některých dnech bude dosahovat až 21-25 GW. Dlouhodobý průměr se přitom pohybuje pro toto období v roce okolo 7,2 GW, jak udává Montel. V dalším týdnu už bychom se nicméně opět měli pohybovat okolo dlouhodobého normálu.

Co se týče dodávaného výkonu větrných elektráren, tak ten by se měl v nynějším týdnu pohybovat mezi 5-20 GW, přičemž dlouhodobý normál je na úrovni 19 GW. V následujícím týdnu by však výroba měla podstatně narůst a výkon by se měl dle předpovědí pohybovat mezi 15-30 GW. Normálová hodnota pro stejné období v roce činí 16,5 GW.

Teplé počasí napomáhá udržet stav zásobníků s plynem na dobré úrovni

Teploty by se v nynějším týdnu měly pohybovat na úrovni 3-5 °C nad normálovými hodnotami. Na trzích lze proto vzhledem k celkově teplému průběhu letošní zimy vidět podstatný pokles cen krátkodobých forwardových cen, který se přelévá až do dlouhodobých forwardů. Zvedá se totiž optimismus na trhu v ohledu zvládnutí příští topné sezóny. Ceny plynu pro duben v obchodním bodě TTF se aktuálně snaží prolomit hranici 40 EUR/MWh.

Emisní povolenky brání dalšímu poklesu cen elektřiny

I přes nedávný pokles cen emisní povolenky udržuje její výše forwardové ceny elektřiny nad 100 EUR/MWh. Na přelomu února a března letošního roku dosáhla cena povolenky na své dosavadní maximum, když prolomila hranici 100 EUR/t CO2. Nyní se obchoduje již pod 85 EUR/t CO2.

Jedním z důvodů poklesu cen může být změna legislativy, která umožňuje trh s povolenkami tzv. předzásobit. To umožní členským státům vydražit povolenky dříve než dle plánu, což v krátkodobém horizontu sníží jejich cenu, ale ve střednědobém horizontu ještě zvýší důraz na dekarbonizaci, jelikož v budoucnu bude k dispozici méně povolenek.

Dalším z důvodů pak může být očekávání společností povinných emisní povolenky odevzdávat o brzkém obdržení jim bezplatně alokovaných povolenek pro letošní rok, které by pak mohly obratem uplatnit za loňské emise.

Tyto dva body spolu přitom souvisí, jelikož v případě předzásobení trhu by cena povolenky poklesla a společnosti by tak dle předpokladů mohly nakoupit povolenky levněji než nyní. Jak uvádí Montel, tak Evropská komise již distribuovala 62 % všech bezplatně přidělovaných povolenek pro rok 2023.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP