1/2024

Karel Havlíček: Představíme koncepci transformace teplárenství

| autor: TZ Dny teplárenství a energetiky0

Karel Havlíček: Představíme koncepci transformace teplárenství

V rozhovoru pro server INFO.cz označil ministr Havlíček emisní povolenky za brutální nástroj Evropské komise a uvedl, že si plně uvědomuje obtížnou situaci energetiků – především českého teplárenství. „Čeká nás jedna velká transformace a já to beru jako jeden z nejdůležitějších úkolů na ministerstvu průmyslu v oblasti energetiky v následujících měsících, a to je transformace českého teplárenství z uhlí na plyn, odpady nebo třeba biomasu,“ řekl ministr Karel Havlíček a přislíbil v době prázdnin zveřejnit koncept a strategii pomoci právě českému teplárenství.

Podpora v rámci kombinované výroby elektřiny a tepla nebude podle ministra Havlíčka stačit: „Musíme se vážně začít bavit o tom, jaké parametry stát musí nastavit pro to, aby byl schopen zásobovat teplem tři a půl milionu obyvatel v rámci dostupných cen.“

Na tom, že stávající podpora kombinované výroby elektřiny a tepla stačit nebude, se ministr shodne i s představiteli teplárenství. Kudy podle nich vede cesta?

Pokud bychom hledali model transformace teplárenství, stačí se podívat do sousedního Německa, které z uhlí stále vyrábí téměř třetinu tepla a transformaci sektoru intenzivně připravuje,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Tomáš Drápela.

Teplárny za našimi západními hranicemi mají při odchodu od uhlí podporu ve výši 180 eur na jeden instalovaný kilowatt. „To ale němečtí provozovatelé tepláren považují za nedostačující a požadují 450 eur za instalovaný kilowatt,“ upozorňuje Drápela a dodává: „Německo také již od příštího roku zdaní výrobu tepla v lokálních topeništích 25 eury za tunu oxidu uhličitého, která má do roku 2025 vzrůst na 55 eur. Tím se zásadně vyrovná tržní prostředí pro výrobu tepla mezi malými a velkými zdroji.“

Podle Drápely jsou další možnou cestou standardní dotace z Modernizačního fondu, kam jde část výnosu z prodeje emisních povolenek. Zatím však není jasné, v jaké podobě bude tento fond v ČR fungovat. V konečné podobě by podle něj mělo jít o mix několika opatření podobně jako v sousedním Německu.

Jak bude vypadat strategie pomoci českému teplárenství, ukáží podle slov ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka nadcházející týdny. Pokud vše dobře dopadne, celou koncepci transformace teplárenství představí osobně na Dnech teplárenství a energetiky 2020.

Pořadatelem odborné konference s výstavou Dny teplárenství a energetiky, která se koná již po 26. v Hradci králové, je Teplárenské sdružení ČR, konferenci organizuje společnost Exponex.


Foto: DTE

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA