Reklama

13. 11. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

Jaké jsou nové trendy v čistírenství?

V úterý 8. listopadu se v Kulturním domě v Soběslavi uskutečnil 20. ročník odborné konference Nové trendy v čistírenství 2016. Konferenci pořádá společnost ENVI-PUR s.r.o. a letošní jubilejní ročník byl neméně zajímavý jako ty předchozí.

Po příchodu účastníky vřele přivítali jednatelé společnosti – Milan Drda a Ing. Pavel Hnojna. Poté proběhlo přestavení firmy ENVI-PUR Ing. Milanem Svobodou.

Dopolední sekci zahájil prof. Ing. Jiří Wanner, Dr.Sc., přednáškou, která se snažila změnit pohled na odpadní vodu jako na problém a uvedl, že může být zdrojem vody jako takové.

Přednáška navazovala na to, co zaznělo na loňské konferenci, tedy na terciální čištění s cílem opětovného využívání vod a na možnosti použití této technologie v problematice sucha.

„Situace po loňské konferenci tomuto tématu nahrávala, protože došlo k přetrvávajícímu srážkovému deficitu, zejména ve východní polovině republiky, také k významnému posunu přístupu evropských orgánů, jak odborných komitétů tak komise, k problematice opětovného využití odpadních vod,“ uvedl na úvod Jiří Wanner a pokračoval: „Hlavní zlom byl v přijetí programu Oběhového hospodářství s max. opětovným využíváním zdrojů, kam spadá i využívání vody a zahájení legislativy pro opětovné využívání odpadních vod.“

Poté se krátce rozhovořil o připravované evropské legislativě. Součástí akčního plánu EU pro oběhové hospodářství je směrnici EU pojednávající o standardech kvality použité odpadní vody.

„Do 27. ledna je možné veřejně diskutovat o tomto materiálu,“ upozornil Jiří Wanner.

Načež se přednáška stočila ke svému hlavnímu tématu. Uvedl, že odpadní voda obsahuje látky s hnojivými účinky. Z tohoto důvodu se již ve starověku využívala k hnojivým závlahám. Čistírenské technologie jsou na takové úrovni, že umožňují, aby se bezpečně zavlažovaly potravinářské plodiny.

Odpadní vody tak stále častěji řeší nedostatek vody a problémy se suchem. Mohou sloužit jako zdroj fosforu, jehož zásoby jsou omezené, získávaný buď ve formě struvitu nebo z kalových vod, kde se jeho koncentrace zvyšují.

Poté pohovořil Ing. Karel Hartig, CSc. o připravovaných změnách v legislativě týkající se kalového hospodářství ČOV. Uvedl, že změny v připravované legislativě představují dva časové ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372