2/2023

Jak si navzdory válce Ukrajina udržela dodávky energie

| autor: překlad: redakce| zdroj: Deutsche Welle0

yves-alarie-z79gh4qK8kQ-unsplash
zdroj: unsplash.com

Ani přes ruské útoky na energetickou infrastrukturu se dodávky elektřiny na ukrajinském území nezhroutily. Podle tamního provozovatele elektrické přenosové soustavy pomohla mírná zima, dovoz elektrické energie z EU a zvýšení množství vyrobené jaderné energie.

Letošní zima otestovala ukrajinský energetický systém. Od začátku sezóny provedla ruská armáda 15 masivních raketových útoků a 18 útoků za pomocí dronů na ukrajinská energetická zařízení. Jejich cílem je destabilizovat energetický systém země a uvrhnout obyvatelstvo do temnoty a chladu.

Ministerstvo energetiky v Kyjevě uvedlo, že více než 50 % ukrajinské energetické infrastruktury bylo poškozeno, což ovlivnilo nejen výrobu elektřiny, ale i distribuci. Největší škody byly způsobeny na topných zařízeních, kde byla zasažena každá jedna kogenerační elektrárna. „Všechny velké tepelné a vodní elektrárny byly poškozeny ruským útokem,“ říká Volodymyr Kudrytsky, ředitel státního ukrajinského dodavatele energie Ukrenergo.

Téměř všechny hlavní rozvodny elektrické energie byly napadeny, a to nejméně třikrát až čtyřikrát. „Máme objekty, které byly zasaženy šestkrát nebo některé i dvacetkrát,“ dodává Kudrytsky. Dodávky elektřiny ale podle něj zůstaly zachovány a od poloviny února již k výpadkům nedošlo a systém funguje bez omezení.

Rychlé opravy

To, proč je ukrajinská síť natolik odolná, pomáhá vysvětlit několik faktorů. Podle provozovatele přenosové soustavy byla poškozená elektrická vedení rychle opravena. Často za ohrožení života odborných pracovníků. Doplňuje, že velmi důležitá byla také ochrana ukrajinského vzdušného prostoru systémy protivzdušné obrany. Státní dodavatel energie navíc spolupracoval s provozovateli sítí na vývoji nových metod reakce na útoky ruských raket a dronů.

„Jednou metodou je odstranit zátěž z energetického systému v období před útoky, a tím zachovat jeho integritu,“ uvádí Volodymyr Omelchenko, ředitel energetických programů v Rasumkovově výzkumném centru v Kyjevě.

Právě zastavení provozu jednotlivých bloků v elektrárně před možnými raketovými útoky umožňuje minimalizovat poškození energetického systému. A pokud zničeny jsou, je možné rychleji obnovit nevyužitou energii.

Ministerstvo energetiky také zmínilo, že existuje několik technických metod, které usnadňují stabilizaci situace, odmítlo ale uvést podrobnosti. „Tyto metody nejsou, řekněme, tradičními technickými řešeními podle zavedených standardů, ale fungují a díky nim vše běží dál,“ vysvětluje ministr energetiky Herman Halučenko.

Jádro, ale i počasí

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP