1/2024

Jak občané vnímají teplárnu? V Českých Budějovicích to ví

| autor: Teplárna České Budějovice0

Jak občané vnímají teplárnu? V Českých Budějovicích to ví

Ukázal to průzkum, zaměřený na vnímání teplárny a jejích služeb českobudějovickou veřejnosti, který připravila Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity. Téměř polovina ze 314 respondentů přitom uvedla, že je na centrální vytápění a ohřev užitkové vody napojena. Čtyři pětiny si pak firmu vybaví jako dodavatele tepla ve městě. „Na první dobrou“ se nejvíce respondentům vybavil komín a sokolí rodinka.

Do průzkumu se zapojili nejen zákazníci teplárny, ale i další občané města či z okolí. Dotazování se týkalo i ekologie či vztahů s veřejností a hledalo i náměty na zlepšení.

Takový průzkum jsme si zadali vůbec poprvé. Výsledek nás příjemně překvapil. Je vidět, že úsilí našich 242 zaměstnanců má své výsledky spolu s odpovědným a transparentním přístupem,“ říká Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva společnosti.

Průzkum ale upozornil i na rezervy. Téměř 70 procent respondentů odpovědělo, že se zajímají o ekologické aktivity ve svém okolí, ale jen menšina je ztotožnila i se stomilionovými investicemi teplárny do odsíření a ochrany životního prostředí.

To je prostor ke zlepšení. Jak v zefektivnění komunikace, tak v dalším pokračování našich rozvojových aktivit. Rostoucí zájem lidí o ekologii je dobrou zprávou. Potvrzuje společenský přínos a smysl existence centrálního zásobování teplem a související kogenerační výroby elektřiny,“ uvedl Václav Král, předseda představenstva. Přitom zdůrazňuje, že teplárna postupně snižuje spotřebu uhlí a rozšiřuje palivový mix o čisté zdroje jako je horkovod z jaderné elektrárny Temelín. Modernizací prochází i distribuční systém ve městě a výrobní zařízení.

Průzkum byl zpracován na základě memoranda teplárny s Ekonomickou fakultou Jihočeské univerzity. Spolupráce městské energetické společnosti s českou akademickou sférou je dlouhodobá a týká se nejrůznějších témat – od řešení technologických otázek až po konzultace při ekonomickém plánování či hodnocení variant strategického rozvoje podniku.

Děkanka Dagmar Škodová Parmová uvádí, že výzkum v oblasti rozvoje podniků a regionů na makro i mikroúrovni patří mezi důležité zájmy fakulty. Na ní působí zhruba 70 akademických pracovníků a na 1100 studentů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA