1/2024

Jak jinak na odpady

| autor: Pavel Mohrmann0

Jak jinak na odpady

Legislativa stále více znesnadňuje nakládání s odpady například z ČOV. Konference pořádaná společností Datrys naznačila, jak by v budoucnosti bylo možné s kaly nakládat. Vhodné se zdají být technologie pyrolýzy či plazmové zplyňování. Obě tyto technologie jsou v provozu v zahraničí u nás jsou průkopníky například firmy Millenium Technologies, a.s. či HST Hydrosystémy, s.r.o.

Velmi zajímavou přednášku měl Tomáš Ondračka ze společnosti Via Alta, a.s., který představil technologii Multiferm. Ta velmi zajímavým způsobem zpracovává bioodpady a kaly z ČOV.

Technologie, které byly na konferenci představeny, jsou většinou řešením odpadů pro obce a města. V době, kdy se s příchodem nové legislativy, očekává další změna a odklon od skládkování k především materiálovému využití, je vývoj nových technologií na zpracování odpadů nezbytný.

Nakládání s bioodpadem, s kaly z ČOV, směsným komunálním i průmyslovým odpadem je čím dál tím víc akcentován. Konference ale mimo jiné ukázala, že nové technologie to nebudou mít vůbec jednoduché. V základu je třeba řešit financování, dále není úplně jasné u některých linek, kde najde uplatnění jejich produkce a v neposlední řadě, je zde stále legislativní nejistota, která odrazuje od investičních záměrů.

Vybraným technologiím se budeme věnovat v samostatných článcích.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP