Reklama

30. 8. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Martin Rojko / odpady-portal.sk

Jak funguje sběr a zpracování komunálního odpadu v Norsku

Všichni říkají, že Norové dobře třídí odpad. Mohu potvrdit, že to není úplně pravda, říká Terje Skovly ze svozové společnosti ROAF.

Na poměrně velkém území Norska žije pouze pět milionů lidí, tedy srovnatelně např. se Slovenskem. Sběr a odvoz odpadu je náročný i z důvodu klimatických podmínek, zejména pro množství sněhu v zimním období. Na rozdíl od Slovenska zde však neexistuje několik tisíc obcí, ale pouze 428.

Je náročné se dohodnout a navrhnout věci tak, aby fungovaly všude. V Norsku máme různá řešení, od 1-2 odpadkových košů až po 7-8 v některých případech," uvedl Terje Skovly ze společnosti ROAF na nedávné konferenci Odpady a obce 2019.

ROAF je sdružením devíti obcí, které zajišťuje sběr, odvoz a zpracování komunálního odpadu. Ačkoli v zemi ještě není povinné třídění plastů ani bioodpadu, prakticky nikde už se potravinového odpadu nezbavují vyhozením na skládku. Zaveden je také sběr textilu. Velké množství odpadu směřují, podobně jako v ostatních skandinávských zemích, do spalovny, část se recykluje.

Systém sběru v těchto obcích sestává z kontejneru pro domácnosti, jehož obsah se dále třídí. Sem se dávají i pytle zelené barvy s potravinovým odpadem, který se vozí do bioplynové stanice. Druhý kontejner je na papír, tetra-pack a podobný materiál, kde se realizuje sběr jednou do měsíce. Třetí kontejner je na sklo a kovy, který se vyváží průběžně. Lidé nevyužívají kontejner na sklo a kovy tak často, jak jsme doufali," uvedl T. Skovly.

Průsvitné pytle pomáhají třídění

Do recyklačních center je přivážen velkobjemový odpad, který se třídí. Nachází se zde mnoho elektroniky, nebezpečného odpadu, který směřuje na spalování. Mám dojem, že 60 % obsahu kontejnerů směřujících do spalovny mělo být v nějakém jiném kontejneru. Často je to dřevo, plasty, elektronika, nebezpečný odpad," uvedl zástupce norské svozové společnosti.

Od minulého roku se nesmí používat černé, ale pouze průsvitné pytle. Lidé tak už nemohou skrývat obsah přinášeného odpadu. Do kontejneru pro spalovnu se dostává již pouze 20 % nevhodného materiálu.

Bioodpad separuje polovina domácností

ROAF vybral v roce 2018 174 tisíc tun odpadu z domácností, z toho 63 tisíc tun se vytřídilo v třídících zařízeních. Zejména v důsledku snižování objemu novinového papíru klesá množství papíru. Ještě před čtyřmi lety to bylo téměř dvojnásobně více.

Po vybudování třídícího zařízení začal ROAF sbírat potravinový odpad, tvořící polovinu objemu veškerého odpadu z domácností. Téměř 10 tisíc tun potravinového odpadu se vysbíralo v zelených pytlích, které však používá pouze polovina lidí. V plně automatizovaném třídicím zařízení s technologií NIR, které prý patří mezi nejmodernější v Evropě, se zachytí dalších 10 tisíc tun ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372