2/2023

Inspektoři ČIŽP uložili provozovateli pily pokutu 280 tisíc za únik ropných látek, neohlášení havárie a nedovolené nakládání se závadnými látkami

0

Inspektoři ČIŽP uložili provozovateli pily pokutu 280 tisíc za únik ropných látek, neohlášení havá

Společnost provozuje pilu v Paskově na Frýdecko-Místecku. Firma neohlásila havárii, nedovoleně nakládala se závadnými látkami a neprováděla zkoušky těsnosti potrubí a nádrží na skladování ropných látek.

Při havárii v listopadu 2016 z firmy unikly ropné látky z mechanismu pro manipulaci se dřevem a dešťovou kanalizací se dostaly do levostranného přítoku říčky Olešná. Firma však havárii neohlásila. Udělali to zástupci sousední společnosti Biocel Paskov, kteří si havárie všimli a ihned spustili norné stěny. Díky jejich rychlému zásahu nedošlo k úhynu ryb.

Po havárii provedli inspektoři ČIŽP v areálu společnosti Mayr-Melnhof Holz Paskov komplexní kontrolu nakládání se závadnými látkami. „Zjistili jsme, že firma neplnila své povinnosti provádět zkoušky těsnosti potrubí a nádrží na skladování ropných látek,“ řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Provozovatel pily přitom způsobil havárii už potřetí během tří let. V listopadu 2013 došlo jeho vinou ke znečištění říčky Olešná i úhynu ryb. Za to dostal od Magistrátu města Frýdek-Místek (MMFM) pokutu 17 tisíc korun. Další havárii způsobil v dubnu 2016, sankce od MMFM byla 27 tisíc korun. 

„Vzhledem k tomu, že už se jednalo o třetí havárii způsobenou společností Mayr-Melnhof Holz Paskov, byli inspektoři ČIŽP podstatně přísnější a za tato porušení vodního zákona uložili pokutu ve výši desetinásobku, tedy 280 tisíc korun,“ konstatoval Kozubek.

Provozovatel pily se proti pokutě uložené inspektory ČIŽP neodvolal a sankce tak nabyla právní moci.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP