1/2024

IETA: Odklon od uhlí může snížit ceny emisních povolenek

| autor: oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová0

IETA: Odklon od uhlí může snížit ceny emisních povolenek

Desítky států plánují v budoucnu postupný uhelný phase-out a přestanou vyrábět elektrickou energii z uhlí. Dle IETA by tento fakt mohl efektivně snížit cenu uhlíku pro ostatní znečišťovatele v Evropě, pokud státy nepřijmou funkční opatření k zajištění vyšší ceny.

IETA, která obhajuje tržní přístup ke snižování emisí CO2, uvedla, že rezerva tržní stability (MSR), která má snižovat množství povolenek na trhu v případě přesycení trhu, bude v budoucnu trh regulovat nedostatečně. Státy by dle organizace měly samy přistoupit k rušení povolenek.

Nejednoznačnost směrnice

Směrnice o emisním obchodování státům umožňuje dobrovolně a jednostranně povolenky zrušit, a sice za účelem vyrovnávání dopadů vnitrostátních opatření, jako jsou například uhelné phase-outy.

IETA ale přiznává, že Evropská komise doposud neprovedla faktický výklad tohoto ustanovení. Je třeba vyjasnit, jak velké množství povolenek může stát jednostranně zrušit či jak a kdy má probíhat notifikace tohoto opatření.

Rušit či nerušit?

S IETA se shoduje i organizace Carbon Market Watch, která upozorňuje na to, že phase-outy mohou výrazně narušit systém EU ETS. Odklon od uhlí může způsobit převis až 2 miliard povolenek v období 2021-2030.

Naproti tomu britský think-tank Sandbag věří, že vlády by neměly být nuceny jednostranně povolenky rušit, především proto, že výnosy z aukcí mají následně financovat přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku.  Dle Davea Jonese ze Sandbagu dává rušení povolenek smysl pouze pro Německo. Právě tam bude phase-out tak masivní, že by mohl způsobit tržní šok pro EU ETS.

Uhelný phase-out je již naplánován v osmi zemích Evropy. V roce 2022 je naplánován ve Francii, 2030 v Dánsku, Španělsku, Portugalsku a Finsku. Přesné datum ještě neoznámili Rakušané, Švédi s Britové. Německo, největší evropský spotřebitel uhlí, sestavil uhelnou komisi, která v lednu doporučila úplný odklon od uhlí při výrobě elektřiny v roce 2038.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP