1/2024

Export zboží za první pololetí je nejvyšší v historii, výrazně stoupl vývoz do Číny, Nizozemska a Ruska

| autor: Tisková zpráva MPO0

Export zboží za první pololetí je nejvyšší v historii, výrazně stoupl vývoz do Číny, Nizozemska a

„Údaje za první pololetí představují nejlepší výsledek exportu v pololetí v historii České republiky. Poptávka po českém zboží na zahraničních trzích roste a nahrává tak naší průmyslové výrobě,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

 „Dosavadní letošní trend rychlejšího růstu dovozu oproti vývozu pokračoval, přesto byla hodnota vývozu v červnu druhá nejvyšší v letošním roce,“ komentoval červnovou bilanci Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Provázanost českého vývozu s dovozem, respektive importní náročnost českého exportu, působí na dovozní stranu, kterou ovlivňuje i růst mezd a domácí poptávky, částečně spojený se zájmem o importované zboží. Na výsledky zahraničního obchodu již působí také ukončení kurzového závazku a následné posilování koruny.

Údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ)

Podle předběžných údajů ČSÚ bilance zahraničního obchodu v národním pojetí (v b. c.) v červnu skončila přebytkem 18,8 mld. Kč, meziročně nižším o 1,3 mld. Kč. Vývoz se zvýšil meziročně o 4,7 % na 310,4 mld. Kč, dovoz vzrostl o 5,5 % na 291,6 mld. Kč. Bilance zahraničního obchodu se státy EU28 skončila přebytkem 60,4 mld. Kč, což je meziročně o 3,1 mld. Kč více. Schodek obchodu se státy mimo EU se meziročně prohloubil o 4,8 mld. Kč na 40,2 mld. Kč.

Za leden až červen dosáhl celkový přebytek obchodní bilance v národním pojetí 106,5 mld. Kč, což je o 17 mld. Kč méně než loni. Vývoz byl meziročně vyšší o 6,1 % a dovoz o 7,6 %.

Podle předběžných údajů bilance zahraničního obchodu v přeshraničním pojetí (v b. c.) v červnu skončila přebytkem 44,7 mld. Kč, o 2,8 mld. Kč meziročně nižším. Celkový vývoz s objemem 364 mld. Kč meziročně vzrostl o 4,1 %, dovoz (zboží vstupující na území ČR) rostl rychleji, o 5,7 % na 319,4 mld. Kč.

Z teritoriálního pohledu v meziročním srovnání se v červnu zvýšil nejvíce vývoz do Číny (o 37,5 %), Nizozemska (o 14 %) a Ruska (o 13,1 %). Nad 5 % se ještě dostal růst vývozu do Francie a Rakouska (o 7,8 % resp. 7,3 %). Vývoz do Německa byl vyšší o 1,4 %. Vývoz na Slovensko zmírnil pokles na 2,1 %. Do EU jako celku stoupl vývoz meziročně o 3,3 %, do eurozóny o 3 % a do teritorií mimo EU o 8 %.

Z komoditního hlediska je hodnotově jednoznačně a stabilně nejvýznamnější položkou vývoz strojů a dopravních prostředků, který se v červnu meziročně zvýšil o 3,6 % (o 7,2 mld. Kč). Vzrostl hlavně vývoz výpočetní techniky (o 3 mld. Kč), zařízení pro telekomunikace a pro záznam a reprodukci zvuku (o 1,3 mld. Kč), zařízení pro určitá odvětví průmyslu (o 1,2 mld. Kč) a silničních vozidel (o 1,1 mld. Kč).

Dovoz strojů a dopravních prostředků byl meziročně vyšší o 4,4 % (o 6 mld. Kč). Stoupl především dovoz elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 3,6 mld. Kč), silničních vozidel (o 2,4 mld. Kč) a výpočetní techniky (o 1,4 mld. Kč).

Za leden až červen 2017 dosáhl celkový přebytek obchodní bilance 243,2 mld. Kč, takže je o 39,8 mld. Kč nižší než loni. Vývoz letos rostl o 5,2 %, na 2 126,5 mld. Kč, kdežto dovoz o 8,4 % na 1 883,3 mld. Kč.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ