Reklama

25. 1. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Evropský výbor pro životní prostředí podpořil balíček k oběhovému hospodářství

Cílem dokumentu je razantní snížení skládkování a naopak více recyklovat, kompostovat a opakovaně používat. Základní čtyři směrnice se týkají odpadů, komunálních odpadů, autovraků, baterií a akumulátorů, obalů a skládek.

Odpady

První krok k oběhovému hospodářství je rozumné a šetrné nakládání s odpady. Ty chce balíček především recyklovat nebo opětovně využívat, a právě na to se chtějí evropské instituce (Parlament, Komise a Rada členských států) soustředit v roce 2017.

Lepší nakládání s odpadem je dobré nejen pro životní prostředí a naše zdraví, ale i pro ekonomiku, protože odpad je mnohdy cenný a jeho využití rentabilní. Jako příklad se uvádí efektivní zpětný odběr vyřazených mobilních telefonů. Pokud by se podařilo sebrat zpět 95 % výrobků uvedených na trh, ušetřila by se při výrobě nových až jedna miliarda eur ročně.


Komunální odpad

Ten tvoří přibližně desetinu veškerého odpadu v EU. Mezi lety 2004 a 2014 se jeho množství v EU snížilo o 3%, ale trendy byly v různé v různých zemích. V Dánsku se jeho objem na občana podstatně zvýšil, zatímco ve Španělsku to byl přesný opak.


Jak jsme na tom v české republice? V roce 2004 vyprodukoval každý obyvatel Česka průměrně 455 kg odpadu, v roce 2014 to bylo 506 kg, což představuje nárůst o 11,2 ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372